zbrojenia

NATO - Europa mówi OXI

medium_nato-countries-defence-spedings-per-gdp.jpgAmeryka nie jest już w stanie sama unieść ciężaru bycia światowym żandarmem. Od kilku lat jej strategia polega na sprzedaniu broni sojusznikom (i nie tylko) oraz zarządzaniu konfliktami "z tylnego siedzenia". Europa przez obniżanie wydatków zbrojeniowych, przez cierpliwe znoszenie wezwań do zbrojeń, kiwanie głową i... robienia czegoś wręcz przeciwnego - mówi tej strategii NIE (OXI).

Nuklearny światowy fundament

medium_nuclear-warheads-Heritage.jpgŚwiatowy układ sił opiera się głównie na sile ekonomicznej. To fundament dobrobytu społeczeństwa, siły państwa, a także podstawowy wyznacznik bezpieczeństwa, także militarnego. Jednak napięcia międzynarodowe doszły do takiego poziomu, że konieczne jest przypomnienie innego fundamentu światowego układu sił, którym jest siła nuklearnego rażenia.

Zbrojenia - układ sił się zmienia

medium_USA-Top-15-Defence-budgets-IISS-org2.jpgPomimo cięć - liderem wydatków militarnych są ciągle Stany Zjednoczone Ameryki. Wydają one łącznie tyle, ile następnych 15 krajów o największych budżetach wojskowych. Jednak stosunek sił między zachodem a resztą świata szybko się zmienia.

NATO a Rosja

medium_NATO-Rosja_wydatki_zbrojeniowe_504G1.jpgTezy o zagrożeniu militarnym dla Polski ze strony Rosji są dość często powtarzane. Biorą się one chyba z samego środka władzy, która chyba ma takie właśnie przekonania. A podstawową wiedzą, którą przy takich ocenach należałoby posiadać, jest porównanie potencjałów militarnych Rosji i NATO. I to zestawienie wypada dramatycznie dla Rosji:

Wyścig zbrojeń Wielkiej Trójki

medium_wojsko-wydatki-usa-rosja-chiny-historria504A.jpgOd 2002 roku widać dość szybki wzrost wydatków militarnych, głównie Stanów Zjednoczonych Ameryki, które zwiększyły je o 70% do 2010 r, kiedy osiągnęły one szczyt i zmniejszyły się w 2012 o 7% wobec 2010. Wydatki Chin i Rosji rosną zdecydowanie od połowy lat 90-tych.

Światowe wydatki wojskowe

medium_military-USA.jpgWarto rzucić okiem na dane o budżetach jakie państwa przeznaczają na wydatki militarne, zwane ezopowo obronnymi. Otóż wg SIPRI w 2011 roku na świecie wydano łącznie 1728 miliardów dolarów na wojsko (uwaga dolary z 2011 r,). Jest trzy-i-pól-krotnie więcej niż PKB Polski oraz równa się 2,5% światowego PKB (69,981 mld$ w 2011 r wg WorldBank). Największe kraje, które prowadzą tę stawkę wyglądają następująco

Najwięksi producenci broni

weapons2.jpgStockholm International Peace Research Institute (SIPRI), instytut zajmujący się zbieraniem danych na temat zbrojeń, wydatków na nie i producentów, opublikował listę 100 największych producentów broni na świecie. Warto zapoznać się z pierwszą dziesiątką:

Subscribe to zbrojenia