węgiel

Japonia wybiera węgiel

large_energy-costs-japan.jpgJaponia twardo broni się przed naporem zielonego lobby, żądającego rezygnacji z planów i zastąpienia energii nuklearnej (ciekawe dlaczego, przecież też nie emituje dwutlenku węgla…) przez fermy wiatrowe i panele słoneczne. Japończycy są rozsądni i wiedzą, że energia nie może być droga i zawodna.

Amerykańska wojna z węglem

large_usa-coal-gas-energy-aei.jpg Polityka klimatyczna z punktu widzenia globalnej konkurencji gospodarek jest próbą zahamowania rozwoju nowych, rozwijających się graczy, jak Chiny czy Indie, by nie rozwijały się dzięki taniej energii, a raczej stały się rynkiem zbytu dla zachodnich technologii. USA przechodząc na jeszcze tańszy od węgla gaz, może śmiało prowadzić wojnę z węglem, tak krajową, jak i globalną.

Duterte o europejskiej hipokryzji węglowej

EU i wysokorozwinięte kraje uprzemysłowione piekielnie mocno narzucają obniżenie emisji dwutlenku węgla. Próbują regulować użycie nieodnawialnych paliw w krajach takich jak Filipiny. Chcą, by kraje trzeciego świata obniżyły emisję, a przez to nie mogły się rozwijać, blokowane przez międzynarodowe ciała ekologiczne, które regulują emisje.

Jednak zapominają, że jako pierwsze zwiększyły zużycie tych paliw, jako pierwsze zatruwały planetę. EU stosuje podwójne standardy, gdy próbuje kontrolować emisje, bo sama wywołała ten problem.

Czarne złoto - zarządcy i politycy

medium_wegiel-import-eksport-do2014-167.jpgPrzez ostatnie 10 lat międzynarodowa konkurencyjność polskiego państwowego górnictwa została zniszczona poprzez dramatycznie złe zarządzanie. Jeszcze w 2000 roku eksportowaliśmy ponad 20 milionów ton (jedną czwartą wydobycia) przy mikroskopijnym imporcie. W 2008 roku Polska stała się importerem netto węgla, a w 2011 r. import przewyższył eksport o 8 milionów ton.

Czarne złoto pod presją (2)

medium_wegiel-kamienny-wydobycie-pl-1988-2014-167.jpgDecyzje rządów w 2008 i 2014 roku o podpisaniu kolejnych wydań unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego są wyrokiem śmierci na węgiel, i to w wieloletnich męczarniach. Trzeba ją jakoś osłodzić, więc przy pierwszym pakiecie zajęto się kłótniami między PiS-em a PO o to, kto był winny tej decyzji. Premier Tusk podpisał pakiet, ale prezydent Lech Kaczyński w okresie negocjacji był zajęty innymi ważnymi sprawami, jak np. „Joaniną” (kto dzisiaj o niej słyszał?), a niezbyt się martwił o takie abstrakcyjne sprawy jak węgiel i energetyka.

Niewykorzystane szanse polskiego węgla - PolskieRadio24

polskieradio24.gifPolska marnuje swój potencjał rozwojowy, a branża górnicza jest przykładem słabości naszego państwa. Z perspektywy zasobów mineralnych i energetycznych, jedynym źródłem zasobności i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest węgiel kamienny i, w mniejszym stopniu, brunatny.

Czarne złoto, czyli zmarnowany potencjał

medium_polski-wegiel-dla-ciebie.jpgWęgiel kamienny w krystalicznie czystej formie pokazuje, jak Polska marnuje swój potencjał rozwojowy. Losy branży górniczej, wydobycia i wykorzystania węgla są bardzo przykrym dla nas przykładem słabości polskiego państwa, które nie potrafi utrzymać bogatego w zasoby sektora gospodarki.

Pages

Subscribe to węgiel