benzyna

Po drugiej stronie paliwowej krzywej Laffera

medium_Paliwa_benzyny_zuzycie_na_samochod__0.jpgWysokie ceny paliw mają już swoje skutki. Nikt tego nie liczy, badań nie ma, ale z przeliczenia ilości zużytej benzyny na samochód z silnikiem benzynowym (głównie samochody osobowe, najczęściej do użytku osobistego) wynika dość przykra wiadomość: polscy kierowcy ograniczają swoje przejazdy, spada zużycie benzyny na samochód. Nie dotyczy to oczywiście samochodów na olej napędowy.

I znowu benzyna ma być po 5 złotych ;-)

10 grudnia rozmawialiśmy w Telewizji Super Stacja o pogłoskach, że benzyna już kosztuje ponad 5 złotych. Na szczęście tylko 98 oktan i w niektórych tylko miejscach. "Zwykła" benzyna kosztuje 4,75 zł. I zamiast tanieć - drożeje...

Ceny paliw w miastach

Ceny paliw w Polsce spadają od 5 miesięcy. Od lipca 2008 r. potaniały już o złotówkę. W 1. tygodniu grudnia średnia cena benzyny bezołowiowej wynosiła 3,77 zł/l, a cena oleju napędowego 3,78 zł/l. Warto o tym pamiętać, bo przy każdym tankowaniu pełnego baku oszczędzamy 40 - 60 zł. Jednak między polskimi miastami zachodzą ogromne różnice w cenach paliw. Ceny paliw w Polsce spadają od 5 miesięcy. Od lipca 2008 r.

Rafinerie na huśtawce

Rafinerie na całym świecie są poddane potężnym przeciążeniom. Specyfika tego biznesu wymaga, żeby przeżyć (mieć zyski) na bardzo chybotliwej przestrzeni, którą wyznacza kilka rynków. Rynek ropy - surowca, i rynki produktów - benzyn, olejów napędowych, opałowych, a także paliwa lotniczego. Przy rozdygotaniu wszystkich rynków towarowych sytuacja robi się bardzo niebezpieczna.

Ceny benzyny - składniki w Polsce i USA

Porównałem składniki ceny amerykańskiej i polskiej benzyny. Struktura ceny różni się poważnie tylko w podatkach.Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej zestawia składniki cen benzyny. Na tej podstawie porównałem składniki ceny amerykańskiej i polskiej. Struktura ceny benzyny różni się poważnie tylko w podatkach. Udział podatków jest taki: w Polsce 55%, w USA - 12%. Kupując jeden litr benzyny Polacy płacą 2,45 zł podatków, Amerykanie 26 groszy.

Taxonomy upgrade extras: 

Ceny benzyny w Europie - gdzie taniej, gdzie drożej

Ceny benzyny w Europie kształtują się w zależności od efektywności sektora wytwórczego i dystrybucyjnego oraz podatków. Dla porównania cen krajów europejskich porównałem, ile tańsze lub o ile droższe są paliwa w krajach Europy.

Dla przykładu - na Ukrainie benzyna jest tańsza o 2 zł 21 gr. Za to W Holandii jest droższa o 1 zł 44 gr.

źródło: International Road Transport Union dzięki Gazecie Wyborczej

Taxonomy upgrade extras: 

Produkt i podatki w cenie benzyny 2007 i 2008

Ceny paliw się zmieniają, a kierowcy zwykle nie wiedzą, ile kosztuje benzyna "naprawdę", a ile w jej cenie stanowią podatki. Dlatego zestawiłem poręczny wykres na rok 2007 (ze względu na wymiar podatków).

Jeśli płacimy na stacji 3,50 zł za litr, oznacza to, że za produkt płacimy 1,22 zł, a 2,28 to podatki, czyli 65% w cenie to podatki.

Gdy płacimy 4,30 zł (obecnie - 22-05-2007r - średnia krajowa cena benzyny bezołowiowej), to paliwo kosztuje 1,88 zł a podatki 2,42 zł, czyli 56% w cenie to podatki.

Taxonomy upgrade extras: 

Pages

Subscribe to benzyna