Azerbejdżan

Nabucco is dead

nabucco_logo2.jpgW końcu, po długich i ciężkich męczarniach przepadł projekt, który był flagowym okrętem dywersyfikacji, czyli odcinania się Europy od Rosji. Konsorcjum Nabucco, prowadzone przez OMV nie dostanie gazu z Shah Deniz II. Wygrał konkurencyjny projekt TAP (Reuters).

O pustych deklaracjach nt. rurociągu Odessa-Brody dla PAP

Niezależny ekspert Andrzej Szczęśniak podkreśla, że dyskusja nad projektem trwa od 1998 roku. "Z analiz wynika, że szlak, którym ropa miałaby być transportowana z Morza Kaspijskiego do Polski, jest nieopłacalny i nieperspektywiczny. W regionie Morza Kaspijskiego budowane i projektowane są obecnie trzy ropociągi - z Kazachstanu do Noworosyjska, przez Turcję, i negocjuje się miedzy Rosją, Bułgarią a Grecją połączenie Burgas-Aleksandropolis.

Konflikt kaukaski - kto zyskuje, kto traci

Warto zastanowić się, kto traci, a kto zyskuje na skutek konfliktu, który wybuchł w piątek 8 sierpnia nad ranem. Co prawda wojna nie została wywołana przez Gruzję z powodu zasobów energetycznych tego regionu, ani odpowiedź rosyjska nie ma wiele wspólnego ze szlakami przesyłowymi ropy naftowej i gazu. Jednak skutki tego konfliktu są już widoczne i będą także zmieniały strategiczny układ sił w tym regionie, z którym tak USA, jak Unia Europejska, także Polska - wiązały pewne nadzieje.

Azerski gaz dla Europy, czyli złudzenia

Agnieszka Łakoma pisze w Rzeczpospolitej, że azjatycki gaz jest szansą dla Europy. Teza ta wydaje mi się mało realistyczna. Oto kilka moich argumentów. Dla krajów zagrożonych tą sytuacją (głównie Niemiec) nie gaz z Azji jest alternatywą, ale stabilne kanały dostaw gazu z Rosji, które omijałyby tak niestabilne regiony jak Białoruś czy Ukraina.

Azerbejdżan zapełni rurociąg Odessa - Brody?

Pan Błażej Dowgielski, przemiły dziennikarz "Wall Street Journal Polska" (z pewnością zasmucony moją pesymistyczną oceną szans rurociągu Odessa - Brody :-) podesłał mi informację ze swojej bratniej gazety rosyjskiej, czyli "Wiedomosti". Z dopiskiem: "Może jednak tej ropy z Azerbejdżanu starczy". Odpowiadam - starczy z pewnością! Ale nie dla nas.

Studio Wschód: Polska w Kazachstanie

Wizyta Prezydenta Kaczyńskiego w Kazachstanie nie zakończyła się sukcesem. Dyskusja nad jej oceną odbyła się w programie "Studio Wschód" Telewizji Polskiej - program 3.

Pages

Subscribe to Azerbejdżan