Kazachstan

O Kazachstanie w TV Biznes

Polska delegacja rządowa odwiedziła Kazachstan. O perspektywach polskich inwestycji w tamtych rejonach Azji Centralnej rozmawiałem z redaktor Agnieszką Pawlak w 5. października 2009 r. TV Biznes.

Chiny wygrywają z Europą konkurencję o kazachskie zasoby

Chiny i Kazachstan podpisały umowę o budowie rurociągów naftowych i gazowych. Nursułtan Nazarbajew powiedział, że "region kaspijski zostanie połączony z zachodnimi Chinami". Niweczy to działania Europy, a głównie USA, które widziały w rejonie Morza Kaspijskiego przeciwwagę dla energetycznych wpływów Rosji.

Kazachstan poszukuje alternatyw transportowych

Kazachstan poszukuje alternatyw, które mogłyby zmniejszyć jego zależność od Rosji w eksporcie surowców energetycznych. Zachęca inwestorów do zwiększenia inwestycji w infrastrukturę, która umożliwiłaby zmniejszenie zależności od Rosji. Z jej krytycznym podejściem prezydent Nazarbajew dyskutuje takim argumentem: "Szukamy takich dróg transportu, które są dobre dla Kazachstanu".

Myślę, że polscy wysłannicy powinni natychmiast zareagować, może nawet już tam są z gotowymi projektami.

Geografia: 

Tagi, słowa kluczowe: 

Kazachstan dogaduje się z Ukrainą - pod skrzydłami Rosji

Ukraina negocjuje z Kazachstanem, by stać się odbiorcą kazachskich zasobów. Jednak jest to możliwe we współpracy z Rosją, która kontroluje rurociąg [[CPC]]. Ustawienie projektu Odessa - Brody w dalszej kolejności jest sygnałem, że >projekt jest do zrobienia, ale tylko z Rosją.

Jest też ciekawa informacja, że rząd Ukrainy wyznaczył w ub. roku termin zawarcia umowy z Polską o budowie rurociągu na rok 2008. Niezbyt wielki pośpiech.

Geografia: 

Na przegranych pozycjach

Starania Polski o zasoby Azji Centralnej nie biorą pod uwagę ani podstaw gospodarczych ani układu sił w tym rejonie. Nie budujemy sojuszy z partnerami o dużych możliwościach działania, a kreujemy konflikty z potężnym energetycznym graczem. Dlatego uważam, że stoimy na przegranych pozycjach.

Studio Wschód: Polska w Kazachstanie

Wizyta Prezydenta Kaczyńskiego w Kazachstanie nie zakończyła się sukcesem. Dyskusja nad jej oceną odbyła się w programie "Studio Wschód" Telewizji Polskiej - program 3.

Amerykanie karają za naftowe łapówki w Kazachstanie

Firma Baker Hughes - trzecia na świecie firma osługująca wydobycie ropy naftowej - została ukarana przez amerykański sąd za korupcję w Kazachstanie. Zapłaci karę 44 milionów $ (wszystkie zyski plus kara).

Przekupstwo przy pomocy kazachskiego pośrednika za możliwość prac przy polu [[Karachaganak]] dotyczyło lat 2001-2002. Baker Hughes złamał w ten sposób ustawę zakazującą korupcji za granicą (Foreign Corrupt Practices Act).

Geografia: 

Tagi, słowa kluczowe: 

Wyciągnąć wnioski z kazachskiej porażki

Strategiczna i energetyczna wizyta w Kazachstanie i Azerbejdżanie zakończyła się porażką. Warto przemyśleć, co się stało i wyciągnąć wnioski, które mogą poprawić polską politykę bezpieczeństwa energetycznego. Być może wyciągnięcie wniosków z tak poważnego wydarzenia będzie największą korzyścią dla Polski.

Kazachstan a rurociąg Odessa Brody

Kazachstan poszukuje możliwości eksportu ropy. Jednak głos współdecydujący o kanałach dystrybucji będzie miała Rosja - przez położenie geograficzne i trafne inicjatywy, świat zachodni przez swój potencjał inwestycyjny oraz Chiny – przez ogromny wzrost popytu i bliskość geograficzną. Dlatego Odessa - Brody wydaje się możliwością najmniej atrakcyjną dla Kazachstanu.[[Kazachstan]] został ostatnio dołączony do projektu Odessa Brody jako producent ropy naftowej.

Pages

Subscribe to Kazachstan