środowisko

DuPont i farmer z Appalachów

large_PFOA_Perfluorooctanoic_acid.jpgHistoria zaczęła się w 1951 r., gdy DuPont zaczął kupować od 3M substancję PFOA (określana jako C8), używając jej do produkcji teflonu. I choć nie figurowała ona na liście substancji niebezpiecznych, 3M zalecał spalanie jej lub utylizację w odpowiednich warunkach. Sam DuPont opracował instrukcję, zabraniającą jej zrzutów do wód powierzchniowych. Jednak pomimo tego przez dziesięciolecia spuszczał zużyty proszek do rzeki Ohio

Europejskie podatki ekologiczne?

large_Europa_podatki_energia-ranking-kraje-Eurostat_2010.jpgW 2010 roku państwa Unii zebrały 292 miliardy Euro (trochę mniej niż PKB Polski) w podatkach środowiskowych. Ale dokładnie 3/4 z nich (219 mld E) to były podatki nałożone na energię. Na paliwa, węgiel, gaz oraz na emisje CO2 z tych źródeł. Czyli trafniej byłoby je nazwać energetycznymi, a tylko sztuczka z globalnym ociepleniem (aka zmiany klimatu), powoduje, że można mówić o "ekologiczności".

Energetyka pośpiesznie odnawialna

Biomass-Power-Plant2.jpgProgramy promocji energii odnawialnej – choć nie do końca przemyślane – obowiązują. I jak pokazują statystyki realizowane są przez spalanie coraz większej ilości biomasy. Instalacje istnieją, mogą co najwyżej stracić część mocy i będą wymagać częstszych remontów. To jedyne wyjście, ale jest to wyjście przeciwne fundamentom ekologii.

Przyroda sobie radzi, nawet z BP

small_BP_Macondo_pozar_.jpgNajwiększa katastrofa naftowa w historii USA - wyciek z platformy Deepwater Horizon stał się jednym z najbardziej omawianych wydarzeń ubiegłego roku. I to nie z powodu 11 osób, które zginęły - one zajmowały mikroskopijną część uwagi mediów. Głównym obiektem uwagi były szkody ekologiczne. Zdjęcia plaż, umazanych w ropie krabów czy pelikanów – te dominowały w przekazach, wywołując naturalne, podświadome wręcz reakcje czytelników.

Pages

Subscribe to środowisko