Morze Kaspijskie

Kaspijska gorączka czarnego złota

caspian_map.jpgZwabione takimi szacunkami koncerny naftowe, ale także poszukiwacze przygód (wildcatters) pospieszyli w te rejony, by uzupełnić swoje bilanse o nowe zasoby ropy i gazu. Pracę przy tym znaleźli także byli politycy, najęci jako konsultanci przy docieraniu do kaspijskich nowych władców, dysponentów tych cennych zasobów.

Kolejny mit upada - Nabucco

medium_Nabucco.jpgNasza polityka bezpieczeństwa energetycznego żywi nas wieloma mitami. Jednym z nich jest Nabucco. To sztandarowy projekt polskiej polityki, dyplomacji, angażującej się na południu Europy w jego wsparcie. Także polskich firm, angażujących się w to przedsięwzięcie.

O kaspijskiej ropie - Ring TVN CNBC

Dwa odmienne poglądy:
Andrzej Szczęśniak: Pomysł dotyczący sprowadzania ropy z Morza Kaspijskiego do Polski dzisiaj można uznać za nierealny.
Krzysztof Spandowski: Konflikt w Gruzji zupełnie nie zmienia potrzeby kontynuowania tego projektu.

Kaspijska ropa - tylko przez Rosję i do Chin

Dwa istotne wydarzenia - wybuch rurociągu Baku Tbilisi Ceyhan i wojna w Gruzji spowodowały, że ropa z Morza Kaspijskiego nie ma jak wydostać się na rynki zachodnie. BTC przez kilka tygodni będzie zamknięty, a awaryjne wysyłki przez Gruzję (rurociągiem Baku - Supsa i koleją do Batumi) są zbyt niebezpieczne. Pozostaje tylko Rosja. Albo Chiny.

Nabucco

Projekt rurociągu łączącego Europę ze złożami gazu w Iranie.

Projekt prowadzony przez konsorcjum pięciu firm: Botas (Turcja), Bulgargaz (Bułgaria), Transgaz (Rumunia), MOL (Węgry) i OMV Gas (Austria).

Subscribe to Morze Kaspijskie