MOL

Węgierska analiza problemów Orlenu

Zsolt Hernadi, prezes MOL, przedstawia ciekawą analizę przewag konkurencyjnych MOL-a nad polskim Orlenem w wywiadzie dla wnp.pl. Poszukując przyczyny, dlaczego 10 lat temu wartość Orlenu i MOL-a były porównywalne, a w 2008 r. Orlen miał kapitalizację 18 mld złotych (= 7,5 mld $), a MOL - 16 mld dolarów, prezes Hernadi przedstawił takie argumenty.

Rosjanie w MOL-u - Prima aprilis?

MOL_po_rosyjsku_realdeal.hu_.gifZakup 21.2% akcji węgierskiego MOL-a za 1,4 miliarda EURO został ogłoszony 1 kwietnia. Jednak już 8. kwietnia podano do wiadomości, że w zaplanowanym terminie przejęcie akcji się nie dokona. Pytanie, czy to Prima Aprilis? Data wybrana przypadkowo? Bo rzeczywiście - transakcja jest tajemnicza.

Spółki oil&gas w październiku

Rynki finansowe w październiku były w kryzysie. Indeks największych spółek giełdowych miał bardzo zły miesiąc - stracił ponad 23%. Znacznie lepiej radził sobie indeks spółek paliwowych - WIG-Paliwa stracił niecałe 16%:

Spółki paliwowe na lipcowej giełdzie

W codziennych spadkach i wzrostach cen a giełdzie trudno porównać, jak rynek wycenia spółki paliwowe. dlatego warto przyjąć trochę dłuższą perspektywę czasową i zobaczyć, jak są wyceniane spółki. Kilka wykresów dla porównania zachowania się spółek paliwowych na giełdzie w Warszawie w lipcu 2008 r.

My umiemy pracować z Rosjanami - mówi MOL

To twierdzenie Zsolt'a Hernadi'ego - prezesa węgierskiego koncernu paliwowego MOL. Oczywiście ma rację, gdyż sukcesy koncernu MOL w rozbudowie segmentu upstream powinny być wzorem dla podobnej (kiedyś) do niego firmy PKN Orlen. Dzisiaj ta strategia nie może zadziałać, głównie z powodów politycznych (konflikt z Rosją). Ale warto przeczytać te kilka fragmentów...

Geografia: 

Taxonomy upgrade extras: 

Orlen i MOL

Bardzo często się porównuje dwie wielkie środkowo-europejskie firmy - Polski Koncern Naftowy Orlen i Węgierską firmę MOL. To dwaj wielcy gracze, których losy czasami się splatały w próbach połączenia, i choć nie zakończyły się one powodzeniem, warto prześledzić podobieństwa i różnice, jakie łączą (a często dzielą...) te dwa firmy naftowe.

Subscribe to MOL