zasoby

Rozmaite kategorie zasobów

medium_Resources-vs-reserves-Medlock1.jpgPodstawowym problemem w odbiorze społecznym narracji łupkowej jest rozróżnienie między rodzajami zasobów geologicznych, których wielkości się podaje. Podstawową linią podziału jest różnica między: zasobami (resources) i rezerwami (reserves).

Fundamenty gazu łupkowego

medium_Gas-resources-reserves-graph-IEA-WEO-2009A.jpgŚwiatowe zasoby został do 2008 r. zużyte w 14% geologicznych zasobów konwencjonalnych (total ultimately recoverable conventional resources). Tymczasem Ameryka zużyła swoje zasoby w ponad połowie - aż w 53%.

Kaspijska gorączka czarnego złota

caspian_map.jpgZwabione takimi szacunkami koncerny naftowe, ale także poszukiwacze przygód (wildcatters) pospieszyli w te rejony, by uzupełnić swoje bilanse o nowe zasoby ropy i gazu. Pracę przy tym znaleźli także byli politycy, najęci jako konsultanci przy docieraniu do kaspijskich nowych władców, dysponentów tych cennych zasobów.

Amerykańskie rezerwy rosną jak szalone

medium_usa-reserves-proved-EIA-2013.jpgUSA są fenomenem pod względem wydobywania zasobów nie tylko ropy naftowej i gazu ziemnego. Wielkość amerykańskiego przemysłu wydobywczego polega na tym, że nie mając najlepszych warunków geologicznych czy jakości złóż, potrafi przez dziesięciolecia wydobywać zasoby, na które gdzie indziej już wiele razy machnięto by ręką.

Warto o tym pamiętać przy polskich poszukiwaniach gazu (i z łupków i nie z łupków).

Największe rezerwy węglowodorów

medium_Weglowodory_rezerwy_kraje_BP2012_155_A.jpgDwa pierwsze miejsca blisko siebie zajmują kraje, gdzie dominuje gaz ziemny: to Rosja i Iran. Rosja nie posiada zbyt dużych zasobów ropy, jednak przebogate pokłady gazu, stanowiące 77% wszystkich węglowodorów, powodują, że zajmuje pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Tuż obok Iran, posiadający zarówno olbrzymie zasoby ropy jaki i gazu (60% całości).

Polski węgiel kamienny na tle Unii

medium_Wegiel-zasoby-Polska-EU-EIA-167.jpgPolska zajmuje dość szczególne miejsce wśród europejskich (unijnych) zasobów węgla kamiennego. Otóż na tle krajów Unii jesteśmy praktycznie monopolistą. Polska posiada (wg EIA) zasoby 4,8 miliarda ton węgla (short tons), co stanowi 85% unijnych zasobów.

Ile kosztuje znalezienie ropy

medium_Oil-costs-F&D_TNK-BP-2011A.jpgWiele internetowego papieru zalanego jest teoriami o wysokich kosztach ropy. Dlatego sądy, że cena ropy wyznaczana jest przez fundamentalne czynniki, a wysokie (około 100 dolarów za baryłkę) ceny ropy mają uzasadnienie w tzw. "marginal barrel" - kwitną w internecie, a także prasie biznesowej i popularnej. Jednym słowem - wszędzie. Ale nie tutaj.

Europa - Rosja - zasoby gazu ziemnego

medium_Gaz-ziemny-zasoby-Rosja-EU_BP2012-A.jpgZasoby gazu ziemnego w Unii Europejskiej są znikome. Porównanie ich z potencjałem gazu, dostępnego w Rosji jest druzgocące. Rosja dysponuje (wg BP Statistical Review 2012) 44,6 bilionami (10^12) m3 gazu, gdy Unia Europejska - zaledwie 1,8 biliona m3. Na dodatek od 15 lat Rosja stopniowo zwiększa ilość udokumentowanych rezerw, gdy w Europie one błyskawicznie zmniejszają się: jeszcze w 1999 r. Unia miała ich 4 biliony, gdy w 2011 zaledwie 1,8 biliona.

Energetyczna historia W Brytanii

Warto jest przyjrzeć się historii wydobycia surowców energetycznych w znacznie dłuższej perspektywie niż kilkudziesięciu ostatnich lat. Przykład Wielkiej Brytanii, na który powoływałem się w artykule "Polska mówi NIE ambitnym planom emisyjnym Unii" jest bardzo ciekawy.

Dzisiejszy lider w ograniczaniu emisji przez cały XIX wiek - jako lider rewolucji technicznej i ekonomicznej - zwiększał wydobycie węgla aż do 300 milionów ton na początku wieku, zaspokajając rosnące potrzeby przemysłu i mieszkańców (także na transport - koleje żelazne).

Taxonomy upgrade extras: 

Pages

Subscribe to zasoby