wydobycie

Rosja - rekord wydobycia ropy

medium_Rosja-ropa-produkcja-173A.jpgRosja pobiła po raz kolejny rekord wydobycia ropy - w 2015 roku wyprodukowano 534,08 miliona ton ropy. To o 1,4% więcej niż rok temu, ale wciąż mniej niż wydobywano w czasach radzieckich, gdzie rekord ustanowiono w 1988 r., produkując 553 mln ton.

Brytyjska ropa - surowce są ważne

medium_uk-flag-oil.jpgDownig Street jest racjonalne i wie, że należy trochę ustąpić miejsca, zmniejszyć swoje apetyty, żeby utrzymać przemysł, miejsca pracy i dochody budżetu. Doskonale wiedzą, że to się bardziej liczy niż ceny, rynki, konkurencja, i tym podobne hasła.

Amerykanie 900, Saudyjczycy jeden

medium_oil-production-drillings-rigs-usa-saudi-russia-schlumberger.jpgIlości wydobywanej ropy przez USA, Rosję i Arabię Saudyjską są porównywalne. Natomiast całkowicie nieporównywalne są nakłady inwestycji, konieczne do tego wydobycia.

Boom naftowy i boom węglowy

medium_wegiel-chiny-usa--produkcja-historia185a.jpgWydobycie węgla jest dzisiaj eliminowane na wiele sposobów. Polska doświadcza jednego z nich - nacisku na "dekarbonizację" gospodarki. Ale mamy także do czynienia z zakazem finansowania inwestycji w węgiel. Niedawno uczynił to prezydent Obama, teraz jeden z najpotężniejszych banków londyńskich Barclays kończy inwestycje w "trujące" surowce pod wpływem aktywistów klimatycznych

Rola Gazpromu

medium_rosja-gaz-dostawcy-struktura-dochowowsci-minenerg2014a.jpgGazprom nie jest monopolistą w Rosji. Oprócz niego działają dwie potężne firmy - Novatek i Rosneft. Są także mniejsi producenci, uzyskujący gaz głównie ze złóż ropy. Łącznie niezależni producenci mają 30% udziału w dostawach na rosyjski rynek.

Z Morza Północnego powrót na tarczy

medium_platforma_wiertnicza_lotos_petrobaltic.jpgNależy też przyznać rację załodze, oddać jej honor za przezorność w myśleniu i dbałość o rozwój polskiej firmy na bazie polskich złóż. A poza tym trzeba przypomnieć stare polskie przysłowie, „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Pages

Subscribe to wydobycie