dolar

Złoto w rezerwach walutowych

large_gold-reserves-per-head-602.jpgNiektóre kraje znaczącą większość rezerw mają w złocie, inne - niewielkie ilości. Widać, które kraje zabezpieczają się na gorsze czasy, a które pożyczają innym na niski procent.

Rezerwy walutowe - szybko rosną

medium_rezerwy-walutowe-polska-historia-worldbank2.jpgRezerwy walutowe, czyli bardzo tani kredyt udzielany przez Polskę krajom posiadaczom takich walut jak dolar i euro, dynamicznie rosły w ostatnich latach. Na początku XXI wieku mieliśmy ich zaledwie 27 miliardów dolarów.

Rezerwy walutowe - po co nam takie duże?

medium_reserves-currency-worldbank.jpgLista krajów utrzymujących rezerwy walutowe jest ciekawa. Pierwsze oczywiście Chiny - 3900 miliardów dolarów, a jeśli uwzględnić Hong Kong, to łącznie 4230 miliardów $. (PKB Polski to 550 miliardów dolarów).

Chińczycy a FED

medium_USA-China.pngChiński generał uważa, że polityka FED i globalna geopolityka Waszyngtonu są skoordynowane i mają na celu odnoszenie korzyści z obecności dolara w światowej gospodarce poprzez wzniecanie kryzysów w odpowiednim czasie w różnych częściach świata.

O ropie za ruble dla Rzepy

. – Dla Rosji sprzedaż w rublach jest rezerwowym wariantem na wypadek braku dostępu do dolarowych transakcji. Dziś rubel jest zbyt słaby i nieprzewidywalny kursowo, by biznes zgodził się ponosić takie ryzyko.

Subscribe to dolar