kryzys

Czytelnictwo pada

Skurczyła się nam grupa osób czytających dużo (więcej niż książkę co dwa miesiące). Jeszcze na początku wieku było ich 22 - 24 procent, gdy obecnie ta liczba spadła do 11%. Ubyło nam około 3 miliony czytelników.

Wrześniowy wirtualny kryzys

Polska-Rosja.jpgKolejnego dnia ukazuje się jeszcze bardziej dramatyczny komunikat, że dostawy gazu do Polski zmniejszyły się o 45%. To już prawdziwy kryzys gazowy. W telewizjach zostały powołane specjalne programy, które wałkują temat na okrągło. To już prawie wojna gazowa.

Czy Rosja zakręci... w Trójce

TrojkaPRadio.gif Po co z jednodniowych wahań dostaw gazu, które się normalnie zdarzają i będą się zdarzać podnosić alarm, który potem trwa przed dwa-trzy dni w mediach w całej Polsce? - pyta gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Czekając na gazowy kryzys

paliwa-i-energetyka-logo.jpgPolska przygotowuje się do takich kryzysów od lat. Rozbudowujemy magazyny, dywersyfikujemy dostawy, inwestujemy w sieć przesyłową i dystrybucyjną. To duże wydatki i kosztowne inwestycje, które na dodatek nie przynoszą dochodów, a przez europejskie finansowanie zmuszają do oddawania gazowego rynku, czyli miejsca, w którym się zarabia.

Rosja nie zakręci kurka z gazem

medium_Ukraina-rosja-gaz-tvn24bis-27-08-2014.jpg- Rosja z pewnością nie zakręci kurka z gazem - tak Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego, komentuje wypowiedź premiera Ukrainy o rosyjskich planach wstrzymania dostaw tego surowca. Jeżeli by to zrobiła, to straciłaby wiarygodność na długie lata.

Ukraina, początek kryzysu

medium_ukraina-flaga.jpgGroźba kryzysu na potężną skalę, szczególnie groźnego dla naszej części Europy jest ogromna. Czekamy w napięciu. Dobrze że jest lato. Napięcie i walka o gaz będą narastać, być może ktoś nie wytrzyma – zacznie się podbieranie gazu, tak jak to było w 2009 czy w 2006 roku.

Rosja - Europa, moce gazowe

medium_Ukraina-Rosja-wojna-Europa-Gazprom-zakloci-20-06-2014.jpgPrzyjrzyjmy się infrastrukturze importowej gazu z Rosji do Europy. Ponad 200 milionów m2 dziennie (z prawie 750 mln) może płynąć przez Wielkie Kapuszany na Słowacji. To jest podstawowe zagrożenie dla Europy Środkowej. Jego wyłączenie w zimie pozostawia tę część kontynentu bez gazu i przy długotrwałym konflikcie grozi poważnymi skutkami.

Krajobraz przed kryzysem gazowym (1)

medium_EU-gas-storage-may-2014A.jpgZapasy gazu w Europie są na wysokim poziomie - w europejskich magazynach jest - 51,5 mld m3 (64% wypełnienia), w tym Polska 1,666 mld (67%). Znacznie lepiej niż rok temu, ale dość podobnie do 2011 roku.

Pages

Subscribe to kryzys