kryzys

Co za hałas, co za szum!

W czerwcu miał miejsce kolejny wirtualny kryzys gazowy. Pojawiło się mnóstwo informacji nieprawdziwych, nie wiadomo skąd wziętych, ale przez dobrych kilka godzin – tych najważniejszych, gdy media żyły tym tematem – wypełniały one przestrzeń publiczną. Czegóż tam nie było… Drobny problem techniczny wywołał takie komentarze, że strach czytać.

Czytelnictwo pada

Skurczyła się nam grupa osób czytających dużo (więcej niż książkę co dwa miesiące). Jeszcze na początku wieku było ich 22 - 24 procent, gdy obecnie ta liczba spadła do 11%. Ubyło nam około 3 miliony czytelników.

Wrześniowy wirtualny kryzys

Polska-Rosja.jpgKolejnego dnia ukazuje się jeszcze bardziej dramatyczny komunikat, że dostawy gazu do Polski zmniejszyły się o 45%. To już prawdziwy kryzys gazowy. W telewizjach zostały powołane specjalne programy, które wałkują temat na okrągło. To już prawie wojna gazowa.

Czy Rosja zakręci... w Trójce

TrojkaPRadio.gif Po co z jednodniowych wahań dostaw gazu, które się normalnie zdarzają i będą się zdarzać podnosić alarm, który potem trwa przed dwa-trzy dni w mediach w całej Polsce? - pyta gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Czekając na gazowy kryzys

paliwa-i-energetyka-logo.jpgPolska przygotowuje się do takich kryzysów od lat. Rozbudowujemy magazyny, dywersyfikujemy dostawy, inwestujemy w sieć przesyłową i dystrybucyjną. To duże wydatki i kosztowne inwestycje, które na dodatek nie przynoszą dochodów, a przez europejskie finansowanie zmuszają do oddawania gazowego rynku, czyli miejsca, w którym się zarabia.

Rosja nie zakręci kurka z gazem

medium_Ukraina-rosja-gaz-tvn24bis-27-08-2014.jpg- Rosja z pewnością nie zakręci kurka z gazem - tak Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego, komentuje wypowiedź premiera Ukrainy o rosyjskich planach wstrzymania dostaw tego surowca. Jeżeli by to zrobiła, to straciłaby wiarygodność na długie lata.

Ukraina, początek kryzysu

medium_ukraina-flaga.jpgGroźba kryzysu na potężną skalę, szczególnie groźnego dla naszej części Europy jest ogromna. Czekamy w napięciu. Dobrze że jest lato. Napięcie i walka o gaz będą narastać, być może ktoś nie wytrzyma – zacznie się podbieranie gazu, tak jak to było w 2009 czy w 2006 roku.

Rosja - Europa, moce gazowe

medium_Ukraina-Rosja-wojna-Europa-Gazprom-zakloci-20-06-2014.jpgPrzyjrzyjmy się infrastrukturze importowej gazu z Rosji do Europy. Ponad 200 milionów m2 dziennie (z prawie 750 mln) może płynąć przez Wielkie Kapuszany na Słowacji. To jest podstawowe zagrożenie dla Europy Środkowej. Jego wyłączenie w zimie pozostawia tę część kontynentu bez gazu i przy długotrwałym konflikcie grozi poważnymi skutkami.

Pages

Subscribe to kryzys