URE

Anglosaski model energii a regulator

medium_Chatham-Regulation3A.jpgChatham House, brytyjski think tank, poświęca już 8 lat, by studiować i wprowadzać modele otwierania rynków energii dla firm zachodnich. Zaproponował właśnie państwom produkującym ropę taką strukturę zarządzania, umożliwiającą wejście nowych graczy.

O liberalizacji rynku energetycznego

medium_eu_usa_energy_council_logo.jpgW tym modelu osadzona jest idea "niezależnego regulatora". Francuzi postrzegają to zjawisko jako typowo "anglosaski" wynalazek. Pierwsze takie “autorité administrative indépendante” ustanowiono w późnych latach 70-tych, drugie w 1984 r. Jednak ich funkcjonowanie wywołuje spore kłopoty i kontrowersje.

Państwo jako właściciel i regulator sektora gazowego

medium_Panstwo-wlasciciel-i-regulator-Gaz-Expo_2013_Kielce.jpgWłaściciel kieruje się interesami ekonomicznymi, dąży do pomnażania swego majątku, odnoszenia z niego korzyści. Więc dla państwa podstawą powinien być efekt gospodarczy, sukces i rozwój jego przedsiębiorstw. Ma ono jednak duże problemy z tą oczywistą motywacją. Patrząc na ilość i różnorodność projektów, które w ciągu 20 lat przygotowywały urzędy, uchwalał rząd, i najczęściej... w niewielkim stopniu realizował, można być pewnym, że polski sektor gazowy nie ma właściciela, który ma strategicznie klarowny plan gry.

Subscribe to URE