geopolityka

W czym Polska jest unijnym liderem

medium_polska_europa_mapa_.jpgECFR podsumowuje naszą aktywność: ""Przywództwo Polski wyraziło się w parciu do twardego stanowiska wobec Rosji [...] i zainwestowała wiele energii w zapewnianie postępu negocjacji TTIP".

Ukraina a geopolityka

brzezinski-ukraine.jpgIstotą konfliktu jest globalna geopolityczna konkurencja mocarstw. Nie możemy o niej zapominać, bez niej nie zrozumiemy ani wydarzeń politycznych, ani spraw energetycznych. Wagę Ukrainy dla nowego światowego układu po Zimnej Wojnie dobrze ujął Zbigniew Brzeziński

Polska polityka zagraniczna - wyzwanie regionalne czy globalne?

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa, Koło Naukowe "Notabene" oraz Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego zapraszają na wyjątkową konferencję poświęconą polskiej polityce zagranicznej.

Polska polityka zagraniczna - wyzwanie regionalne czy globalne?

29-30 kwietnia
Koło Naukowe Dyplomacji i Prawa
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28,
Pałac Kazimierzowski, Sala Senatu

Globalny rynek ropy naftowej (2)

large_nowa-debata.jpgUSA ma także w dostawach ropy zobowiązania wobec sojuszników. Stanowi to podstawowy motyw polityki wobec Europy i Japonii od czasów planu Marshalla. USA zobowiązuje się zapewnić płynność rynku i dostawy ropy i gazu do swoich znacznie uboższych energetycznie sojuszników politycznych i militarnych. Arabia Saudyjska i Katar są w tej sprawie wręcz przyjaciółmi Ameryki (która zawsze rozróżnia "przyjaciół" i "sojuszników" w nomenklaturze politycznej). Dlatego przedwczesne są zapowiedzi wycofania się Waszyngtonu z roli światowego strażnika naftowego rynku.

Subscribe to geopolityka