przekleństwo ropy

Przekleństwo ropy a soft power

The_Oil_Curse.jpgZestawienie teorii z praktyką polityczną, podpowiada inne wyjaśnienie. Przekleństwo ropy jest jednym z narzędzi tzw. soft power, czyli miękkiego wywierania nacisku. To jeszcze jedna z atrakcyjnych dla publiczności i uznawanych za wiarygodne idei takich jak demokracja, prawa człowieka czy wolny rynek.

Ropa za inwestycje czy demokrację?

NigerianOilCurse2.jpg Proponowanym działaniom towarzyszy też stosowanie twardych narzędzi militarnych. Część zredukowanego po zimnej wojnie wojskowego kontyngentu amerykańskiego w Europie została przekształcona w Africom – amerykańskie dowództwo na Afrykę, które ma również zajmować się zabezpieczaniem dostaw surowców dla USA i ich sojuszników.

Zachodnie remedium na przekleństwo

NigerianOilCurse2.jpg „Już czas na radykalnie nowe podejście do zarządzania dochodami z ropy naftowej i gazu. Proponujemy obcięcie dochodów dostępnych dla rządów do zera i wprowadzenie »Funduszu naftowego dla wszystkich pokoleń«. (…) Rządy i inni władcy powinni stracić dostęp do łatwych dochodów, bo dzięki temu marnotrawstwo, korupcja, wydatki wojskowe i wojny zostaną ograniczone”

Holenderska choroba i wojny

The_Oil_Curse.jpgPowstaje również zjawisko tzw. pogoni za zyskiem (ang. rent seeking), czyli ukierunkowanie działań na otrzymywanie łatwych zysków pochodzących z wydobycia surowców, zamiast na rozwój kraju. Stąd określenie tej grupy państw jako rentierskich.

Przekleństwo ropy czy wojna o surowce

The_Oil_Curse.jpgCzy ropa naftowa przynosi nieszczęście narodom, które ją posiadają? W jaki sposób naturalne bogactwa wpływają na rozwój gospodarczy? Jak teorię o przekleństwie ropy oceniają naukowcy? I jak ma się ona do interesów wielkich mocarstw?

Gaz i ropa a prawa człowieka

Gaz i ropa a prawa człowieka

Wymiana zdań na temat polskiej polityki Wschodniej i nie tylko…

W dyskusji wezmą udział:

  • Dominika Bychawska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • Jan Kozieł, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • Andrzej Szcześniak, niezależny ekspert od spraw energii
Subscribe to przekleństwo ropy