URE

Ile będzie kosztował gazoport?

large_ure-taryfa2-gazoport.jpgOgromna dominacja opłaty stałej mówi nam jedno – ważne jest, że jesteśmy gotowi, nieważne, ile regazyfikujemy. Model bezpieczny dla Polskiego LNG. Model rentierski, można powiedzieć „czy się stoi czy się leży…”

URE: ewolucja zamiast rewolucji

Bando-Maciej-URE2.jpg- Prezes Maciej Bando wykazuje bardzo racjonalne podejście, mówiąc o uwarunkowaniach dzisiejszej sytuacji, które narosły na skutek błędnych decyzji kilku kolejnych ekip politycznych. O powodach oczywiście Panu Prezesowi nie wypada mówić. A polscy politycy doprowadzili do sytuacji, gdy zagrożone jest istnienie naszego narodowego gazowego blue-chipa.

URE: uwolnić się od kontraktów gazowych

wysokienapieciepl.png Jak otworzyć polski rynek, by ochronić przed upadkiem PGNiG, które jest związane kontraktami podpisywanymi ze względów nie zawsze czysto biznesowych. Państwo polskie jest w tej sprawie pęknięte, administracja publiczna realizuje sprzeczne cele, co wydaje się schizofreniczne. Czy chcemy mieć wolny rynek, poświęcając PGNiG, które jak tak dalej będziemy postępować, zbankrutuje?

Taryfy, czyli krok ku normalności

medium_PGNiG-taryfy-2012-13_169A.jpgEfektem decyzji sprzed roku była sytuacja, w której dostawca miał straty ze sprzedaży, średnio dokładając 3% do każdego metra gazu, a do gazu dla kuchenkowiczów nawet 20 proc.

Anglosaski model energii a regulator

medium_Chatham-Regulation3A.jpgChatham House, brytyjski think tank, poświęca już 8 lat, by studiować i wprowadzać modele otwierania rynków energii dla firm zachodnich. Zaproponował właśnie państwom produkującym ropę taką strukturę zarządzania, umożliwiającą wejście nowych graczy.

Państwo jako właściciel i regulator sektora gazowego

medium_Panstwo-wlasciciel-i-regulator-Gaz-Expo_2013_Kielce.jpgWłaściciel kieruje się interesami ekonomicznymi, dąży do pomnażania swego majątku, odnoszenia z niego korzyści. Więc dla państwa podstawą powinien być efekt gospodarczy, sukces i rozwój jego przedsiębiorstw. Ma ono jednak duże problemy z tą oczywistą motywacją. Patrząc na ilość i różnorodność projektów, które w ciągu 20 lat przygotowywały urzędy, uchwalał rząd, i najczęściej... w niewielkim stopniu realizował, można być pewnym, że polski sektor gazowy nie ma właściciela, który ma strategicznie klarowny plan gry.

Subscribe to URE