konkurencja

Światowy spisek naftowy nie wypalił

medium_opec-rosja-doha_0.jpgW zmowie czołową rolę odgrywały dwaj najważniejsi światowi eksporterzy i producenci – Arabia Saudyjska i Rosja. Początkowo osiągały swój cel – już po pierwszych przeciekach w styczniu – ceny ropy podskoczyły w górę i to bardzo mocno – z 28 do 35 dolarów. Pogłosek podnoszących ceny nie wystarczyło na długo, więc...

REACH to narzucenie reguł gry

medium_REACH-EU.jpgOczywiście że chodzi o dobrobyt, o miejsca pracy, o siłę gospodarki jako podstawę do siły politycznej. Zaś strategiczne zadanie to ustalenie zasad gry. Oczywiście dla wszystkich. Dyskryminacja? Ależ skąd! Ale reguły my przygotujemy. I grając według nich – wygramy.

Gazprom - EU, kto gra w antymonopol

Gazprom-EU2a.jpgKomisja Europejska. Niepewna, bez mocnych kart, raczej wpychana w konflikt niż przekonana do swoich racji. Działając pod presją Litwy i Polski, wspieranych zza oceanu, bardzo długo rozgrywała tę kartę. Od spektakularnych najść na europejskie biura partnerów Gazpromu we wrześniu 2011 r. aż rok trzeba było czekać na oficjalne wszczęcie sprawy.

Unia akceptuje rosyjskie spółki

5 grudnia 2013 rozmawiałem w Radio PIN z red. Marcinem Kowalskim o decyzji Komisji Europejskiej, zezwalającej na nabycie przez Gazprom spółek niemieckich i holenderskich na terenie Unii.

Anglosaski model energii a regulator

medium_Chatham-Regulation3A.jpgChatham House, brytyjski think tank, poświęca już 8 lat, by studiować i wprowadzać modele otwierania rynków energii dla firm zachodnich. Zaproponował właśnie państwom produkującym ropę taką strukturę zarządzania, umożliwiającą wejście nowych graczy.

O liberalizacji rynku energetycznego

medium_eu_usa_energy_council_logo.jpgW tym modelu osadzona jest idea "niezależnego regulatora". Francuzi postrzegają to zjawisko jako typowo "anglosaski" wynalazek. Pierwsze takie “autorité administrative indépendante” ustanowiono w późnych latach 70-tych, drugie w 1984 r. Jednak ich funkcjonowanie wywołuje spore kłopoty i kontrowersje.

LNG z Rosji

W artykule ekspert z Moskwy Michaił Krutichin, z którym się kiedyś spotkałem i dyskutowałem, mówi, że jest to porażka Gazpromu, decyzja o otwarciu rynku dla LNG to efekt walki wpływowych lobby itd. itp. W Polsce, gdzie takie zjawiska mamy na co dzień, takie tezy są łatwo przyjmowane. Jednak polityka Rosji nie jest wynikiem klęski czy braku alternatyw.

O sporze Gazprom – Komisja Europejska

Gazprom-EU-flags2.jpgPolska generalnie nie pasuje do tej układanki, nie idąc na żadną współpracę z Rosją, płacąc bardzo drogo za gaz (przez swą polityczną nieudolność), ale też obawiając się otwarcia rynku na europejską konkurencję. W dzisiejszej sytuacji bowiem, będącej efektem naszej polityki (drogi gaz przez 10 lat, jeszcze droższy gaz katarski przez 20 lat) za otwarcie rynku dla wejścia dużych graczy zapłacić możemy zapaścią naszego monopolisty.

Subscribe to konkurencja