państwo

Szpiegostwo energetyczne

medium_SCEC-Brasilia-olympia.jpgPani prezydent Rousseff oskarżyła Kanadę o szpiegostwo przemysłowe, gdyż wielkie kanadyjskie firmy surowcowe mają interesy w całym świecie, także w Brazylii. Nie bez podstaw. CSEC – kanadyjska agencja wywiadu, rekrutowała analityków ekonomicznych i biznesowych już w latach 90-tych. Od 2005 roku, dwa razy rocznie agencje specjalne kanady spotykają się z koncernami energetycznymi i przedstawiają im swoje informacje.

Państwo buduje drogi (dla Polska the Times)

- Zagrożeniem dla firm są nie tyle wysokie ceny paliw, co duże ich wahania. Polska administracja nie potrafiła stworzyć mechanizmów, które niwelowałyby skutki tych gwałtownych wahań. Tymczasem takie mechanizmy są wypracowane i stosowane przy zawieraniu kontraktów na inwestycje w innych krajach. Przykładem jest standard FIDIC.

PGNiG? Staramy się to trzymać jakoś w ryzach...

large_Przeglad_Gazowniczy_01-2012.jpgPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeżywa ciężkie chwile. Wpadło w sidła polskiej polityki, która niezbyt liczy się z realiami, nawet jeśli dotyczą spółki, będącej własnością państwa. Obciążając ją obowiązkami i zabierając dochody, wystawiają na konkurencję na otwieranym właśnie rynku.

Subscribe to państwo