dochody

Renta naftowa

medium_oil-rents-countries-175.jpgRenta naftowa to tylko pierwsza wskazówka, na ile kraj jest bogaty swoimi zasobami. Może się z nimi wiele różnych rzeczy dziać. Cała wartość może być przejmowana przez państwowego monopolistę, który jeszcze wytworzy swój krajowy przemysł obsługujący to wydobycie. Straszne, prawda?

Kto żyje z kapitału i skąd płyną zyski

medium_Inwestycje_zyski_Worldbank_2010.jpgDochody z inwestycji zagranicznych jako przychód i jako koszt ciekawie rozkładają się wśród największych i mniejszych państw świata. Jak widać w artykule "Polska - 16. rok na minusie", odgrywają one znaczącą rolę w dziurze finansowej, która narasta w polskiej gospodarce. Przyjrzyjmy się więc, które kraje żyją z kapitału, a które na nie pracują.

Wynik meczu Polska - Rosja

medium_Polska-Rosja_Current_Account_WorldBank.jpg

Euro 2012 już za chwilę. emocje rozgrzane do czerwoności. Także w sprawie meczu z Rosją i przemarszu rosyjskich kibiców przez Warszawę. To wszystko bardzo emocjonujące i wyniki meczu będą do ostatniego gwizdka nieznane. Jednak jeśli przypatrzeć się osiągnięciom gospodarczym - to wynik ekonomicznej konkurencji między Polską a Rosją jest oczywisty. Od lat...

Indeks lepszego życia (1) czyli uboga krewna

OECD_Better_Life_Index.jpgIndeks lepszego życia (Better Life Index), to badania OECD na temat dochodów, sytuacji i wielu aspektów życia społecznego krajów rozwiniętych, głównie świata zachodniego. W tegorocznym wydaniu jest kilka ciekawych danych, dlatego pozwalam sobie podrzucić je moim Czytelnikom. Zacznijmy od dochodów i zasobów finansowych.

OPEC - średnio 9 tysięcy zł na mieszkańca

medium_OPEC_dochody_per_capita_2011_EIA_.jpgDochody krajów OPEC z ropy naftowej są legendarne. Ostatnio i my chcieliśmy zostać nowym Katarem i już politycy liczyli dochody z gazu łupkowego, przyjrzyjmy się więc jak wyglądają przychody z eksportu ropy netto krajów członkowskich najbardziej wpływowej organizacji gospodarczej świata.

USA: niezły wzrost dochodów? Ale nie dla 99%

medium_USA_top-10-pc-income-growth_Piketty-Saez2.gifGdy statystyki mówią o (realnym) wzroście dochodów społeczeństwa o 14% w ciągu 17 lat - brzmi to nieźle. To się udało uzyskać w USA w latach 1993 - 2010. Szczególnie w dekadzie silnej ekspansji gospodarczej za prezydenta Clintona.31,5%, ale także w czasie rozwoju gospodarczego prezydentury Busha - o 16%. Jednak za tymi liczbami kryją się bardzo ciekawe zjawiska, które każą zapytać: wzrost dochodów? Ale kogo?

Subscribe to dochody