Wielki świat

Chińskie surowcowe niezrównoważenie

China_Green_energy_investment_growth.jpgChiny są „niezrównoważoną” gospodarką, o co zresztą są często oskarżane. Po prostu rozwijają się błyskawicznie, potrzebują do tego surowców, także do eksport produktów, a szybko biegnąc do przodu, nadganiając wiekowe zaległości - nie da się zachować "zrównoważenia rozwoju". Bez parcia do przodu nie ma rozwoju, nie ma dobrobytu

Protekcjonistyczne początki hegemona

usa_flag-1.jpgAleksander Hamilton odrzucił teorię przewagi komparatywnej (“comparative advantage”) i pozostawianie rozwoju gospodarki siłom rynku. Uważał że zintegrowana polityka państwa, które rozwija infrastrukturę (wtedy drogi i kanały), zapewnia zaspokojenie potrzeb ludności i pomaga w rozwoju technologii – jest podstawą dobrobytu i bezpieczeństwa narodu.

Etapy destabilizacji

medium_Vox-Populi-Citi.jpgOstatnie konflikty społeczne, polityczne, aż do zbrojnych pokazują, że dzisiaj główną areną konfliktów są same społeczności. Jak wygląda droga od stabilnego społeczeństwa do wojny domowej pokazuje analiza CitiGroup o "Vox Populi Risks".

Kolorowa rewolucja u naszych granic

ukraine-nacionalists.jpgSąsiedzi angażują się po obu stronach konfliktu tak w Syrii jak i na Ukrainie. Arabia Saudyjska dostarcza broń rebeliantom syryjskim, zaś Polska opowiada się po stronie Majdanu, wspierając go politycznie, dyplomatycznie i propagandowo. Mocarstwa zasilają strony konfliktu w broń, oficjalnie lub po cichu.

Zbrojenia - układ sił się zmienia

medium_USA-Top-15-Defence-budgets-IISS-org2.jpgPomimo cięć - liderem wydatków militarnych są ciągle Stany Zjednoczone Ameryki. Wydają one łącznie tyle, ile następnych 15 krajów o największych budżetach wojskowych. Jednak stosunek sił między zachodem a resztą świata szybko się zmienia.

Chiński sukces w walce z nędzą

medium_china-poor-boy_xinhuanet_com_a.jpgJeśli ilość ludności żyjącej w nędzy wynosiła w 1980 r, - ok. 1,9 miliarda, w 2010 r. zmniejszyła się do 1,2 mld. Chiny w tym czasie zmniejszyły ilość biedaków z 835 milionów (1980 r) do 156 mln (2010 r). Ubyło 680 milionów ludzi żyjących poniżej 1,25 $/dzień. Dokładnie tyle, ile w całym świecie.

USA i zagraniczni agenci wpływu

USA nie zabraniały reprezentować u siebie zagranicznych interesów, ani uprawiać propagandy, udostępniały jedynie wiedzę, kto ją szerzy, by społeczeństwo było świadome źródeł jej pochodzenia. Bo przecież równie ważne temu - CO się mówi, jest przecież - KTO mówi. I kto płaci.

Azjatyckie tygrysy - wolny rynek czy państwo?

how-asia-works-uk-cover-2.jpgAutor pokazuje, że rozwój to sprawa polityki i strategii, a nie rynków, co w dzisiejszym globalnym otoczeniu jest to trudną do wykonania strategią. Dlatego autor posuwa się do prowokacyjnej tezy: „biedne kraje mogą stać się bogate tylko kłamiąc” - publicznie wspierając „ekonomię wolnorynkową”, mającą potężnych sponsorów, a rzeczywiście prowadząc „interwencjonistyczną politykę, nastawioną głównie na bogacenie się”.

Brytyjczycy przykrócili prasę

british-press_.jpgWielka Brytania to byłe imperium, gdzie prasa odgrywa ogromną rolę, jej wolność jest pilnie strzeżona i uważana za wartość dla kraju. Nie przeszkadza to jednak narzucać reguły gry i nadzoru prasie i mediom przez państwo. Po wielkim skandalu "News of the World" Ruperta Murdocha państwo wzięło się za problem mediów.

Pages

Subscribe to Wielki świat