produkcja

Chiński smok surowcowy

medium_Chiny-surowce-swiat-511.jpgMówi się o chińskim apetycie na ropę naftową. Od 1993 roku Chiny stały się importerem netto, pomimo tego, że dość szybko rozwinęły własne, krajowe wydobycie. Jednak to wciąż zaledwie 12% światowego zużycia ropy naftowej. Mniej na przeciętnego mieszkańca niż globalna średnia.

Ropa naftowa: 5 ważnych trendów

medium_Middle-East-rigs-Hamilton2014.jpgW branży naftowej zachodzą zmiany. Na podsumowanie ich zdobył się James D. Hamilton (University of California, San Diego), znany ekonomista, współautor bloga Econbrowser, który od lat zajmuje się branżą. Wysnuł on 5 ważnych trendów, które zmieniają oblicze światowej nafty.

Libia, czyli gdzie ropy NIE produkujemy

medium_oil-disrutions-world-EIA-A.jpgWalki między bandami uzbrojonych cywili, milicjami lokalnymi i plemiennymi, secesjonistami z Cyrenejki i siłami rządowymi doprowadziły do powrotu sytuacji z okresu bombardowań lotniczych w 2011 roku. Ponad milion baryłek dziennie libijskiej ropy (> 1% produkcji światowej) zniknął z rynku.

Arabia Saudyjska liderem świata ropy

medium_eia_oil_world_total_production.jpgW 2012 roku Arabia Saudyjska była zarówno największym producentem, jak i eksporterem ropy naftowej. Produkowała ona średnio 11,6 mln baryłek dziennie (580 mln ton rocznie) oraz eksportowała 8,6 mln (430 mln ton). Takie dane podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA).

USA już były Arabią Saudyjską

medium_USA-swiat-oil-poczatek-XX-wielu-Mar-Rubio2.jpgPo raporcie Międzynarodowej Agencji Energii, który przewiduje wzrost wydobycia ropy naftowej i gazu w Stanach Zjednoczonych, mamy ogrom informacji, co z tego wynika dla światowego rynku. Oczywiście jest to bardzo upolitycznione pisanie i niewiele w tym treści i brak trzymania się realiów.

Co się składa na ropę?

medium_Oil-total--USA-EIA1.jpgAmerykanie określają jako "total oil" całość surowców do produkcji paliw. W ich produkcji USA prześcignęły Rosję i doganiają Arabię Saudyjską. Ten wskaźnik pokazuje nie ilość ropy w klasycznym rozumieniu, a ilość surowców paliwowych, które produkuje się u siebie, włącznie z surowcami rolnymi przeznaczonymi do napędzania samochodów.

Subscribe to produkcja