rurociągi

„Awaria Jamału”, czyli system działa

large_gaz-jamal-2017.jpg System dostaw gazu ziemnego z Rosji do Polski zadziałał sprawnie, przeszedł drobną awarię techniczną po stronie białoruskiej bez najmniejszych skutków dla odbiorców. Świadczą o tym ceny na giełdzie, która zareagowała zwiększonymi obrotami na rynku dnia bieżącego i na chwilę jedynie podskoczyły ceny: (wtorek 68,44 zł/MWh, środa 77,85, czwartek 67,98, piątek 67,66). Na rynku dnia następnego prawie nie zauważono problemu

Zatrzymać Gazprom

large_nord-stream-otwarcie_0.jpgAmerykańska dyplomacja energetyczna poświęciła dużo czasu Grecji, Rosjanie chcieli kupić sieci gazowe, ale zostali zablokowani przez Brukselę. Propozycje przeprowadzenia przez Grecję rurociągu „Turecki Potok” były ostro zwalczane przez amerykańskiego wysłannika Amosa Hochsteina, który przekonywał, że zachodnie projekty powinny mieć specjalne priorytety. Zachęcał także do kupienia pływającego terminalu regazyfikacyjnego, który mógłby być „prawdziwą dywersyfikacją źródeł”.

Złe wieści o Norwegii i rurze

medium_gaz-system-norwegia-rynek.jpgSensacja - wiodący urzędnik (Piotr N.?) przyznaje się do porażki projektu: "Dla strony norweskiej projekt ma znaczenie głównie biznesowe. Nie chcą budować rurociągów wyłącznie na rynek polski. Stoją na stanowisku, że inwestycje będzie można zacząć realizować gdy otrzyma ona dostęp do co najmniej kilku rynków”.

Polskie i duńskie podejście do bałtyckiej rury

rasmussen-szydlo2.jpgPrzy okazji norweskiego rurociągu ujawnia się coś bardzo charakterystycznego dla polskiej polityki gospodarczej, czego przykładem może być spotkanie pani premier Szydło z jej kolegą z Danii. Z naszej strony padała kilkakrotnie deklaracja, jak ważne są nasze strategiczne projekty, takie jak bałtycka rura. Przypomnę, strategiczne oznacza najczęściej – nieekonomiczne...

Wyborcza i rurociągowe konfabulacje

medium_Trasy-gazociagow-Syria-Katar-Irak-Iran.jpgJeśli przypatrzymy się się bliżej mapce, to dostrzeżemy źródło, które mówi samo za siebie. To witryna nastawiona na sensacyjność, klikalność, która nie pogardzi "rozważeniem" najdurniejszej teorii, byle kliknęli i przeczytali reklamy. U nas też takie się mnożą.

Gra o rurociągi się rozkręca, bez nas

medium_nord-stream-otwarcie.jpg Nord Stream 2 – czyli podwojenie dzisiejszych 55 mld m3 / rok już pracujących dwóch nitek z Wyborga do Greifswaldu. U nas oczywiście sprawa "wzbudza duże emocje", uważamy to za "cios w europejską solidarność energetyczną", i oczywiście straszą nas zakręceniem kurka przez Gazprom, bo "wszystko jest możliwe".

Kijów zakręci kurek? (w TVN24BIS)

Ukraina-szantaz-TVN24BIS-12-08-2014.jpg

Zapowiedzi Ukrainy o wstrzymaniu do Europy tranzytu rosyjskiego gazu nie mają sensu, a premier Jaceniuk tym krokiem sobie strzela w skroń, bo głównym poszkodowanym będzie Europa Środkowo-Wschodnia, w tym my - uważa Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego.

Pages

Subscribe to rurociągi