rynek

Kłopoty z energetycznym rynkiem

medium_Fossils-vs-renewables.jpgNa rynku mamy dwie kategorie dostawców energii. Pierwsi to źródła klasyczne – paliwa kopalne, energia jądrowa - które mają żyć z rynku i płacić na dofinansowanie swoich konkurentów. Drudzy to źródła odnawialne, które oprócz dochodów ze sprzedaży mają poważne dochody, którymi państwo zasila je, obciążając opłatami źródła klasyczne.

Gazprom – pierwsze kroki na rynku

Dzisiaj nie ma dobrej odpowiedzi na problem przewagi rynkowej Gazpromu, dlatego najbliższym czasie formuła giełdowa nie zastąpi kontraktów długoterminowych, stanowiących fundament bezpiecznych dostaw gazu do Europy.

REACH to narzucenie reguł gry

medium_REACH-EU.jpgOczywiście że chodzi o dobrobyt, o miejsca pracy, o siłę gospodarki jako podstawę do siły politycznej. Zaś strategiczne zadanie to ustalenie zasad gry. Oczywiście dla wszystkich. Dyskryminacja? Ależ skąd! Ale reguły my przygotujemy. I grając według nich – wygramy.

Brytyjski węgiel i rynek

medium_UK_Coal_Power_Stations.jpgRząd inwestuje w energię odnawialną i nuklearną. Przed elektrowniami węglowymi stoi wyzwanie dyrektywy europejskiej o emisjach przemysłowych, wymagającej od elektrowni węglowych potężnych inwestycji. A jeśli jeszcze dodać koszty emisji dwutlenku węgla

Paliwa - źródła wzrostu się wyczerpały

large_Dziennik_Gazeta_Prawna_winieta.jpgPatrząc na wyniki Orlenu i Lotosu widać, że taka sytuacja ma wpływ na ich wyniki finansowe. Zyski są niższe także dlatego, że obie firmy wciąż spłacają inwestycje sprzed lat. W przypadku Orlenu chodzi oczywiście o Możejki, a w przypadku Lotosu o program rozbudowy mocy rafineryjnych i unowocześnienia instalacji Programem Dziesięć Plus.

O rynkach gazu: Polska, Europa, USA

medium_gas-eu-usa-markets-shell2014A.jpgRynek amerykański jest bardzo rozdrobniony, przede wszystkim po stronie dostawców - 5 największych amerykańskich firm, wśród nich takie potęgi jak Exxon - dostarczają na rynek zaledwie 20% gazu, gdy w Europie dwóch dostawców (i to zewnętrznych) ma w ręku połowę zużywanego gazu.

Niezbyt konkurencyjny rynek gazu EU

medium_Gas-market-shares-EU-Ascari-181A.jpgMamy 4 spółki (E.ON, ENI, EdF-Suez i RWE), które zajmują łącznie ponad 55% rynku hurtowego Europy. To duża koncentracja, nieporównywalna z USA, gdzie nie ma tak poważnej dominacji.

O liberalizacji polskiego gazu

Marek_Woszczyk2.jpgIronia losu polega na tym, że to polityka ostatnich ekip rządowych spowodowała, że Polska kupowała znacząco drożej gaz niż sąsiedzi, co czyniło PGNiG niekonkurencyjnym. Dopełnienie tego szerokim otwarciem rynku dla konkurentów i zalaniem go rosyjskim gazem z Niemiec byłoby doprawdy majstersztykiem. Ale cóż to dla nas...

Amerykańska liberalizacja energetyczna bez sukcesów

medium_USA-gas-restructuring-by-state-EIA-2010.jpgW 1977 r uchwalono "Emergency Natural Gas Act", który otworzył możliwość wyboru dostawcy. Rok później - "Natural Gas Policy Act of 1978". W 80- i 90-tych latach przeprowadzono w Stanach liberalizację sektora elektrycznego i gazowego. Jej istota polegała na "unbundlingu" - rozdzieleniu dostaw energii czy gazu od infrastruktury.

Warsztat: Rynek gazu po Małym Trójpaku

Rynek-gazu-obligo_gieldowe-06-2013.jpg

Szanowni Państwo,

Zachęcam do wzięcia udziału w warsztacie:

RYNEK GAZU
SCENARIUSZE ZMIAN NA RYNKU
PO WPROWADZENIU OBLIGA GIEŁDOWEGO

w dniu 7 czerwca (piątek) 2013 r., Warszawa

Pages

Subscribe to rynek