Premier Tusk

O Unii Energetycznej w debacie Wprost

W redakcji Wprost odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ważną częścią była ocena programu "Unii Energetycznej" Premiera Tuska.

Proszę rzucić okiem na transkrypt przygotowany przez Redakcję (w tym także inne wypowiedzi):

O unii energii i rosyjskim kurku

large_Dziennik_Gazeta_Prawna_winieta.jpg"Kry­zys, który bę­dzie trwał w czerw­cu, lipcu, sierp­niu jest dla Eu­ro­py cał­kiem nie­groź­ny. Wów­czas zu­ży­wa się o 2/3 miej gazu niż w zimie. wy­łą­cze­nie ukra­iń­skie­go ru­ro­cią­gu nawet nikt nie za­uwa­ży."

O węglowej kampanii wyborczej

Wybory do EuroParlamentu skupiły sie na polskim węglu. Padło wiele obietnic naprawy problemów tego sektora. O tym rozmawialiśmy 7 maja 2014 r.

My o solidarności, a Niemcy robią interesy

medium_TVP-INFO-02-05-2014-unia-energetyczna.jpgWspólnota zakupowa jest niemożliwa, ze względu na normy międzynarodowe, na które powoływał się też komisarz unijny. Druga kwestia to struktura rynku europejskiego, czyli konkurencyjność
Niemcy mają świetne kontakty z Rosją, mają inną koncepcję niż Polska, mają udziały w rosyjskich złożach, mają tani gaz.

O wspólnych zakupach gazu

wysokienapieciepl.png- Nie wydaje mi się także, by Polska miała wystarczającą siłę negocjacyjną. Oprócz nas i Litwy żaden inny kraj nie ma chęci psuć sobie relacji z Rosją. Wystarczy spojrzeć na umowy z Gazpromem i innymi rosyjskimi firmami, zawarte w ubiegłym miesiącu.

Węgiel: słowa i fakty

medium_Tusk-gornictwo-newsweek-2013A.jpg"w dzisiejszym świecie, a szczególnie w naszym regionie, ktoś kto nie dysponuje takim skarbem, jakim jest na przykład polski węgiel (...), naraża się na zależność energetyczną. W związku z tym (...) może przestać móc prowadzić własną, niepodległą, niezależną politykę w interesie własnego narodu"

Tani gaz, czyli odcisk buta Premiera

medium_PGNiG-taryfy-2012-13_169A.jpgDzisiaj problem jest w tym, że PGNiG odnosi straty na takim modelu cenowym. Zbyt hojnie rozdawał Premier obniżki cen i PGNiG sprzedawał w I kwartale gaz z ujemną marżą - 3%. Czyli dla indywidualnych odbiorców tak z 20% taniej niż koszty.

Premier Tusk traci zaufanie do PGNiG

2 maja (Święto Flagi) rozmawiałem z red. Markiem Tejchmanem o pomyśle Premiera Tuska podzielenia PGNiG i jego braku zaufania do intencji firmy, która przez to,że zarabia na handlu z Gazpromem - nie wydobywa w Polsce gazu.

Paragraf: bezpieczeństwo energetyczne

piotrowska-oliwa-pgnig-.jpgZamiast zwykłego ogłoszenia decyzji przez Radę Nadzorczą, o zwolnieniach poinformował Premier Tusk na konferencji prasowej! I to przed komunikatem Rady. W praworządnym kraju powinno być z urzędu wszczęte dochodzenie, dlaczego naruszono przepisy o spółkach giełdowych.

Poza tym sygnał jest jasny, Premier mówi: "z daleka od Rosji i żadnych interesów czy inwestycji z tamtego kierunku".

Niezależność energetyczna, czyli przodem do tyłu

medium_Polska-energia-produkcja-konsumpcja-Eurostat-151A.jpgJeśli Pan Premier powiedział, że "kontynuujemy ten wielki program bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej", to warto się przyjrzeć, jak idziemy w kierunku naszej "niezależności". Otóż na tej drodze się... cofamy.

Pages

Subscribe to Premier Tusk