bilans handlowy

Polskie i duńskie podejście do bałtyckiej rury

rasmussen-szydlo2.jpgPrzy okazji norweskiego rurociągu ujawnia się coś bardzo charakterystycznego dla polskiej polityki gospodarczej, czego przykładem może być spotkanie pani premier Szydło z jej kolegą z Danii. Z naszej strony padała kilkakrotnie deklaracja, jak ważne są nasze strategiczne projekty, takie jak bałtycka rura. Przypomnę, strategiczne oznacza najczęściej – nieekonomiczne...

Polska - Indie, naprawdę sukces?

medium_Piechocinski-indie.jpgMożna ogłosić pełen sukces strategicznego planu polskiego rządu "tania polska praca dla całej Europy". Wchodzimy w fazę "Go Global". Rząd z pewnością będzie się zachwycał wskaźnikami wydajności pracy (czytaj - zyskami inwestorów) i rosnącym PKB.

Tania ropa a Polska

medium_polska-zadluzenie-zagraniczne-nbp-502a.jpgTania ropa - to jest naprawdę dobra wiadomość dla Polski. Z tego się trzeba cieszyć, a nie podskakiwać radośnie, że się sąsiadowi stodoła hajcuje. Od tego ognia to i nasz dom się może zająć.

Polska gospodarka na stratach (1)

medium_bilans-handlowy-towarowy-Polski-502A.jpgCo przedsiębiorca powiedziałby o firmie, która więcej ma kosztów niż przychodów? Powiedziałby: „nie jest dobrze, ale się zdarza”. A co powiedziałby, gdyby taka firma miała takie straty przez ponad 20 lat? Zapytałby: „a jak ona jeszcze istnieje?”

Najgorsze wyniki w handlu z Rosją

large_Polska-Rosja-Europa-bilans-handlowy_173.jpgUnia Europejska słabo sobie radzi z handlem z Rosją - ma aż 66 mld Euro deficytu. Jednak niektóre kraje całkiem nieźle działają. Austria - dodatni bilans, ogromny jak na obroty, Słowenia, Dania, Łotwa, Estonia (w odróżnieniu od Litwy)... Niemcy - dość niewielki ujemny bilans, jeśli patrzeć na import (2-krotnie większy niż Polska i eksport - 4,5 - krotnie większy).

Polska - wciąż deficyt handlowy

medium_bilans-handlowy-polski-2012-NBP-502.jpg Jeśli przyjrzymy się dwóm krajom, które są symbolem sukcesu gospodarczego - Japonii od lat 70-tych i Irlandii od lat 80-tych, to widać, że kraje te były konkurencyjne, więcej eksportowały niż importowały, kumulowały kapitał i rozwijały swoje bogactwo. Miały nadwyżkę w bilansie handlowym.

W usługach jesteśmy lepsi

medium_Bilans_handlowy_uslugi_1994-2011_NBP_A.jpgWarto zwrócić uwagę na znaczące (6,5 miliarda zł, czyli 170 zł na przeciętnego Polaka) wypływy środków z tytułu patentów i praw autorskich. Podpisania ACTA z pewnością nie polepszyło tej sytuacji. Życzyć sobie należy, żeby politycy mniej czytali gazety, a więcej bilans handlowy swojego własnego kraju.

Deficyt handlowy, czyli niekonkurencyjna polska gospodarka

medium_Saldo-obroty-towarowe-NBP-2012.jpgOtóż Polska w 2011 roku znowu zanotowała deficyt handlowy w wymianie towarowej wielkości 42 miliardów zł (1100 zł na mieszkańca). Jest to wynik gorszy niż w roku 2010. Polska gospodarka okazuje się niekonkurencyjna. Więcej konsumuje niż sprzedaje. Efekt? Zadłużanie się, wyższe koszty finansowania, przejmowanie własności przez zagraniczny kapitał.

Amerykański deficyt handlowy - perpetuum mobile?

medium_USA_deficyt-mjperry-bp_A.jpgAmerykański deficyt handlowy to dzisiaj największe wyzwanie gospodarcze świata. Stany Zjednoczone Ameryki prawie cały okres swojej historii do lat 70-tych XX wieku miały znaczącą nadwyżkę w handlu międzynarodowym. Jednak do lat 50-tych chroniły się wysokimi taryfami celnymi. Dzisiaj stawki są niskie, działa WTO i... USA ma rosnący deficyt handlowy.

Pages

Subscribe to bilans handlowy