Japonia

Japonia wybiera węgiel

large_energy-costs-japan.jpgJaponia twardo broni się przed naporem zielonego lobby, żądającego rezygnacji z planów i zastąpienia energii nuklearnej (ciekawe dlaczego, przecież też nie emituje dwutlenku węgla…) przez fermy wiatrowe i panele słoneczne. Japończycy są rozsądni i wiedzą, że energia nie może być droga i zawodna.

Azjatyckie tygrysy - wolny rynek czy państwo?

how-asia-works-uk-cover-2.jpgAutor pokazuje, że rozwój to sprawa polityki i strategii, a nie rynków, co w dzisiejszym globalnym otoczeniu jest to trudną do wykonania strategią. Dlatego autor posuwa się do prowokacyjnej tezy: „biedne kraje mogą stać się bogate tylko kłamiąc” - publicznie wspierając „ekonomię wolnorynkową”, mającą potężnych sponsorów, a rzeczywiście prowadząc „interwencjonistyczną politykę, nastawioną głównie na bogacenie się”.

Uzależnienie od energii jądrowej

medium_BE_enrgia-jadrowa-znaczenie-172A.jpgJeśli Japonia jest uzależniona w 96% od importu surowców (nie licząc krajowych elektrowni jądrowych), to po ich wliczeniu - uzależnienie to spada do 80%. Te "niewielkie" 16% bilansu energetycznego ma ogromne znaczenie dla wyników gospodarczych, jeśli przypomnieć fakt, że po katastrofie w Fukuszimie, Japonia po raz pierwszy od 30-40 lat miał deficyt handlowy.

Polska nie została drugą Japonią

medium_Bilans_Handlowy_Polska_Japonia_WTO_2.jpgGdy Lech Wałęsa rzucał hasło: „zbudujemy w Polsce drugą Japonię!” daleko nam było do samodzielności i możliwości decydowania o tym, jak ścieżką pójdziemy. Dzisiaj już wiemy: Polska nie została drugą Japonią. Japonia od 1981 roku, gdy Lech Wałęsa wskazywał kierunek, ani razu nie miała deficytu handlowego - zawsze zarabiała na wymianie międzynarodowej.

Subscribe to Japonia