konflikty

Stuxnet, czyli wirusem w przemysł

medium_stuxnet.jpgZidentyfikowany został on już w czerwcu tego roku na Białorusi, a w połowie lipca został opisany i programy antywirusowe wykrywały go. Jak działają systemy zabezpieczenia takich instalacji jak elektrownia atomowa, skoro robal wielkości pół megabajta prześlizguje się przez nie bez śladu?

Etapy destabilizacji

medium_Vox-Populi-Citi.jpgOstatnie konflikty społeczne, polityczne, aż do zbrojnych pokazują, że dzisiaj główną areną konfliktów są same społeczności. Jak wygląda droga od stabilnego społeczeństwa do wojny domowej pokazuje analiza CitiGroup o "Vox Populi Risks".

Ponure ukraińskie perspektywy

Ukraina-europe.jpgKonflikty wewnętrzne i zewnętrzne zniszczą ledwie dyszącą dzisiaj gospodarkę. Więzi kooperacyjne przemysłu z Rosją będą się rwać, rosnąć będzie bezrobocie. Społeczeństwo żyjące na najniższym poziomie w Europie będzie poddane końskiej kuracji zaordynowanej przez IMF, co wywoła bunty i nasili przemoc.

Gazowe konflikty

gas-taps1.jpgJednak gdy tranzyt zostanie przerwany, gaz nie będzie dostarczany do Europy, cena podskoczy bardzo wysoko i nie będzie wolnego gazu, by sprzedać go Ukrainie. Twarda polityka rządu w Kijowie, oraz amerykańska strategia izolowania Rosji, sprzyjają wybuchowi konfliktu na potężną skalę.

Kolorowa rewolucja u naszych granic

ukraine-nacionalists.jpgSąsiedzi angażują się po obu stronach konfliktu tak w Syrii jak i na Ukrainie. Arabia Saudyjska dostarcza broń rebeliantom syryjskim, zaś Polska opowiada się po stronie Majdanu, wspierając go politycznie, dyplomatycznie i propagandowo. Mocarstwa zasilają strony konfliktu w broń, oficjalnie lub po cichu.

Libia, czyli gdzie ropy NIE produkujemy

medium_oil-disrutions-world-EIA-A.jpgWalki między bandami uzbrojonych cywili, milicjami lokalnymi i plemiennymi, secesjonistami z Cyrenejki i siłami rządowymi doprowadziły do powrotu sytuacji z okresu bombardowań lotniczych w 2011 roku. Ponad milion baryłek dziennie libijskiej ropy (> 1% produkcji światowej) zniknął z rynku.

Ukraina, kilka komentarzy

medium_szczesniak-polsat-biznes-04-03-2014.jpgAmerykański miliard dolarów to będzie kolejny kredyt i to na bardzo twardych warunkach. Warunki IMF - amerykańskiego narzędzia polityk międzynarodowej - są dla Ukrainy arcy-trudne. Wymagaja np. by podnieśli oni cenę gazu dwukrotnie albo nawet trzykrotnie do tzw. cen rynkowych. Nie będzie to pomoc w sensie - macie i wydawajcie, ale to kredyt w stylu: "pożyczamy, a wy w zamian dostosujcie ukraińską gospodarkę do naszych standardów", na które wg mnie Ukrainy nie stać.

O kryzysie na Ukrainie i Rosji

W polskich mediach przetacza się fala, wręcz tsunami, mówiące o wojnie na Krymie. Jakie skutki mogą być dla polskich odbiorców? Ale także dla polskich firm. Rozmawialiśmy o tym w Super stacji 3 marca 2014.

Ukraina – strefa niestabilności u naszych granic

medium_ukrain-gazeta-wyborcza-30-01-2014.jpgZawitała u naszych bram kolejna kolorowa rewolucja. Na Ukrainie doszło do zmiany rządów według scenariuszy znanych sprzed 10 lat jako „Pomarańczowa rewolucja”, a niedawno widzieliśmy je w Libii, Egipcie czy Syrii. Doświadczenia uczą nas, że prowadzi to do wieloletniej niestabilności.

Pages

Subscribe to konflikty