negocjacje

OPEC + Rosja: Fiasko w Doha

large_opec-rosja-doha.jpg"Arabia postanowiła potwierdzić swą dawną strategię sprzed półtora roku: Saudyjczycy są przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA. Teraz w Iran". Rosja próbowała odegrać rolę mediatora między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, ale okazało się, że "nie dysponuje narzędziami, by przełamać ten konflikt"

Europa zapłaci za ukraiński gaz

ukraine-eu-russia-flags.jpgGra była prowadzona na najwyższym poziomie światowym, co pokazuje linie podziałów i wpływów w Kijowie. Na swoje nieszczęście Ukraina przekształcona została w poletko rozgrywek wielkich mocarstw. Każdy z nich ma odmienne interesy, ale za wszystko będą płacić Ukraińcy.

O ukraińskim kryzysie i unii energetycznej

medium_PolsatBiznes-Rozmowa-Wydarzen-2-05-2014.jpgSytuacja Rosji? Problemem jest Ukraina a nie Rosja. Ta musi dostarczać gaz, dochody budżetu itd. Ale Ukraina nie płaci za gaz od kilku miesięcy. Oświadczenie radykała Jarosza brzmiało: "Rosjanie wejdą - wysadzamy rurociągi". I to finansowa strona i niestabilność samej Ukrainy jest problemem.

Czego Unia chce od Ukrainy?

Ukraina_EU_Tryzub.jpgW porozumieniach, które nie zostały ostatecznie podpisane, ze strony Unii Europejskiej zostały sformułowane warunki wobec Ukrainy w sferze energetycznej. Oto, jak one wyglądają wg unijnego zestawienia, który przetłumaczymy na prostszy język: język:.

NIK o negocjacjach z Gazpromem

NIK-logo2.jpgNIK zarzuca PGNiG, że osiągnięte rezultaty "istotnie odbiegały od zakładanych w pierwotnej instrukcji". Nie bierze pod uwagę, przed jaką alternatywą stał PGNiG - brakiem gazu w kraju.

O gazowym i strategicznym wyborze Ukrainy

Moim zdaniem już wkrótce Ukraina wypracuje z Rosją formułę korzystnej dla siebie współpracy gazowej i osiągnie z tego większe korzyści gospodarcze i finansowe niż przez przyjęcie modelu europejskiego. Rosję będzie to bardzo dużo kosztować, ale jest w stanie drogo zapłacić...

Ukraina, Rosja, gaz - wygrani przegrani

Gaz jeszcze nie płynie do Europy i Ukrainy. Ale spróbujmy z tych strzępów wiadomości ocenić, kto wygrał, kto przegrał. Proponuję potraktować to jako szkic i przymiarki do podsumowań i materiał do dyskusji.

Rosja
Subscribe to negocjacje