Kanada

Chemiczna CETA

large_ceta.jpg„Niemcy to naród żyjący z eksportu, zależny od porozumień handlowych, a CETA zapewni klarowne przewagi konkurencyjne dla niemieckich koncernów chemicznych - łatwiejszy dostęp do rynku, pełna likwidację ceł importowych, dostęp do kanadyjskich przetargów publicznych i nowoczesną ochronę inwestycji”.

Ontario - zielono i drogo

canada_green_energy_flag120.jpgzielona odnawialna energia nie jest droga? Gdzie nie spojrzeć, praktyka pokazuje co innego - gdzie wprowadza się ten rodzaj energii na szerszą skalę, skutek jest jeden – drożyzna. Przykład Niemiec jest dobrze znany, ale weźmy taką Kanadę.

Szpiegostwo energetyczne

medium_SCEC-Brasilia-olympia.jpgPani prezydent Rousseff oskarżyła Kanadę o szpiegostwo przemysłowe, gdyż wielkie kanadyjskie firmy surowcowe mają interesy w całym świecie, także w Brazylii. Nie bez podstaw. CSEC – kanadyjska agencja wywiadu, rekrutowała analityków ekonomicznych i biznesowych już w latach 90-tych. Od 2005 roku, dwa razy rocznie agencje specjalne kanady spotykają się z koncernami energetycznymi i przedstawiają im swoje informacje.

Orlen - transfer kanadyjskich technologii łupkowych?

Biznes-Alert-logo.pngDziałanie PKN Orlen to jakościowy przełom w sektorze naftowym. Kiedy PGNiG wychodziło na Morza Norweskie, brało udział w projektach tylko jako udziałowiec, nie operator. PKN Orlen wchodzi znacznie bardziej zdecydowanie w poszukiwania i wydobycie, przejmując własnościowo kanadyjską spółkę TriOil Resources.

Orlen chce wejść do Kanady

trioil-logo.jpgMinister Karpiński mówił o zamiarze transferu technologii z Kanady do Polski. Szczytny plan, pisałem kiedyś, że to nieistniejąca w Polsce metoda rozwoju technologicznego, a tu się ziściła... Oby tylko wszystko poszło dobrze, żeby nie wyszło jak zwykle. Ale kto nie próbuje, ten nie rozwija się.

10 energetycznych mocarstw

Gdy 20 maja pytałem "Który kraj jest najbogatszy w ropę, gaz i węgiel?" nie próbowałem tego ustalić demokratycznie (a taki to zamiar ktoś mi przypisał :-), ale chciałem przekonać się, jakie są przekonania Czytelników bloga. No i okazało się, że większość (51% ze 114 osób) była przeświadczona, że to Rosja jest największym mocarstwem energetycznym, licząc wszystkie zasoby (oil & gas - proved reserves, coal – total recoverable (lignite + hard). Czytelnicy mylili się. Nie myliło się 17% ankietowanych, którzy wybrali...

Subscribe to Kanada