konsumpcja energii

Po co Chińczykom tyle węgla?

medium_china-industrial-sector-energy-businessinsider.com_.jpgO ile w ubogiej w surowce energetyczne a bogatej w technologie Europie, to jest zrozumiałe i stanowi nawet przewagę w światowej gospodarce, o tyle dla będącej w dokładnie odwrotnej sytuacji Polsce (duże zasoby węgla i mało własnych technologii) – z pewnością nie jest to dobry model rozwoju. Więc zamiast rozwoju mamy wzrost PKB.

USA a świat - PKB i ropa

medium_usa-swiat-pkb-ropa-155A.jpgAmerykanin, wytwarzał w 60-tych latach prawie 10-krotnie więcej PKB niż przeciętny mieszkaniec pozostałych skrawków Ziemi, potrzebując do tego 9,5-krotnie więcej ropy. Dzisiaj te proporcje się lekko obniżyły: 6,2-krotnie więcej PKB, zużywając 5,6-krotnie więcej ropy.

Ukraina - ceny i zużycie gazu

medium_ukraina-ceny-gazu-rian-ua.jpgFenomenem jest stabilność konsumpcji gazu przez ludność - przez 10 lat zużycie na poziomie 16-17 miliardów i ani drgnie (2. kolumna). To z pewnością skutek utrzymania bardzo niskich cen za gaz dla ludności, ale też i znak, że nie ma potencjału oszczędności.

Europejskie trendy energetyczne

medium_energy-sectors-consumption-ETUI_2014.jpgKrajobraz energetycznych potrzeb się zmienia. Europa coraz mniej zużywa na produkcję (tak przemysłową jak i rolną), ale znacznie więcej energii potrzeba dla domowych potrzeb mieszkańców, transportu i usług. Unia przyciska przemysł, ale pozostałe sektory - konsumują więcej.

Gazowa depesza z Polski

medium_gaz-zuzycie-na-mieszkanca-udzial-w-miksie.jpgJesteśmy gazowo zacofani, ale jak to w krajach zacofanych, zawsze jest dylemat, który dobrze obrazuje anegdotka o dwóch sprzedawcach butów, którzy wylądowali w Afryce. Jeden zawiadomił centralę: "tu nikt nie nosi butów, wracam". Drugi napisał: "tu nikt nie nosi butów - wspaniały rynek!"

Chińczyk dogania Polaka

medium_Chiny-Polska-energia-zuzycie-mieszkancy-155A.jpgChińczyk wyprzedzi Polaka w konsumpcji energii już za 2 lata, w 2016 r. Dlaczego? Chiński model rozwoju zapóźnionej gospodarki w warunkach globalnej konkurencji - jest po prostu lepszy. Tylko się uczyć.

Światowi konsumenci paliw

medium_gasoline-consumption-price-world-berkeley-WP247A.jpgZużycie paliw na mieszkańca jest dobrym wskaźnikiem dobrobytu, stylu życia, ale także potrzeb kraju w zabezpieczeniu dostaw ropy. Inaczej styl życia, gospodarka i dobrobyt mogą ponieść znaczące straty. Zobaczmy: gdzie na świecie mieszkańcy zużywają najwięcej benzyny?

Pół wieku energii - Zachód, Chiny i Polska

Świat Zachodu (OECD) pół wieku temu konsumował prawie 7-krotnie więcej energii na mieszkańca niż reszta świata. Ta proporcja zmieniła się dzisiaj do 3,5-krotności, czyli można powiedzieć, że pozostała część świata nadrobiła zaległości. Jednak jest to pewne zniekształcenie perspektywy.

Polska w energetycznym wyścigu

medium_Energia-na-mieszkanca-kraje-Worldbank_A.jpgZmiany w gospodarce państw widać w zużyciu przez nie energii. Poziom rozwoju gospodarki, jej charakter, są skorelowane z poziomem zużycia energii ("Energia a dobrobyt"). Niedawno pokazywałem to na przykładzie USA i Chin ("Chiny - USA - energetyczny wyścig"). Przyjrzyjmy się jak na przestrzeni pół wieku (dobry okres do obserwowania istotnych zmian) plasowała się Polska na tle innych krajów pod względem zużycia energii.

Najwięksi światowi konsumenci energii

medium_Energia_zuzycie_kraje_ranking_WorldBank_IEA.jpgKontynuując serię podstawowych zestawień danych, niezbędnych, żeby poruszać się w dziedzinie światowej energii, przedstawiam tym razem zestawienie największych konsumentów energii. W 2009 roku ranking ten przedstawiał się tak:

Pages

Subscribe to konsumpcja energii