Wielka Brytania

Brytyjska ropa - surowce są ważne

medium_uk-flag-oil.jpgDownig Street jest racjonalne i wie, że należy trochę ustąpić miejsca, zmniejszyć swoje apetyty, żeby utrzymać przemysł, miejsca pracy i dochody budżetu. Doskonale wiedzą, że to się bardziej liczy niż ceny, rynki, konkurencja, i tym podobne hasła.

Brytyjski węgiel i rynek

medium_UK_Coal_Power_Stations.jpgRząd inwestuje w energię odnawialną i nuklearną. Przed elektrowniami węglowymi stoi wyzwanie dyrektywy europejskiej o emisjach przemysłowych, wymagającej od elektrowni węglowych potężnych inwestycji. A jeśli jeszcze dodać koszty emisji dwutlenku węgla

Brytyjczycy przykrócili prasę

british-press_.jpgWielka Brytania to byłe imperium, gdzie prasa odgrywa ogromną rolę, jej wolność jest pilnie strzeżona i uważana za wartość dla kraju. Nie przeszkadza to jednak narzucać reguły gry i nadzoru prasie i mediom przez państwo. Po wielkim skandalu "News of the World" Ruperta Murdocha państwo wzięło się za problem mediów.

Ten blog kosztował Shella 15 miliardów

shell-donovan2.jpgSzczytowym osiągnięciem Donovana i jego syna było dostarczenie rosyjskiemu nadzorowi ochrony środowiska informacji o zaniedbaniach w projekcie Sachalin-2. To właśnie ten przeciek kosztował Shella 15 miliardów dolarów, liczone jako stracony dochód z ropy naftowej. Shell bowiem utracił wskutek działań Olega Mitvola część udziałów i przewodzenie Sachalin Energy oraz 402 miliony baryłek ropy w zapasach.

Zielona energia oczami brytyjskiego ministra

"Gospodarka niskowęglowa" to rewolucja strukturalna całej światowej gospodarki, a przewodzą jej Niemcy i Chiny, kraje o niewielkich zasobach surowcowych. Głównym napędem tej rewolucji jest wejście na wyższy poziom łańcucha wartości biznesowej. Co prawda minister Hague zachęca do "zielonej" narracji, który dodaje atrakcyjności programowi jego rządu (szczególnie u osób młodych, poniżej 30 lat, u których te idee znajdują szeroki rezonans), jednak istotą są sprawy wzrostu, gospodarki.

Wszyscy jesteśmy na granicy ubóstwa energetycznego

medium_EU-wydatki-na-energie-eurostat-2010A.jpgW Wielkiej Brytanii, kraju - na Europę - bardzo zasobnym w surowce jak (węgiel, ropa, gaz ziemny) energia jest dość tania, przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza na nią 3% swoich wydatków. Tam też za granicę ubóstwa przyjęto 10% udział wydatków na energię w budżetach domowych.

O gazie łupkowym i trzęsieniach ziemi

oh-frack1.jpgW czasie ostatniej Konferencji Energetycznej w Sheratonie Warszawa, organizowanej przez OPPPW (Organizacja Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego), usłyszałem z prezydium, że mówienie o jakichś zagrożeniach dla otoczenia ze powodu wydobycia gazu łupkowego jest absurdem. Jakieś trzęsienia ziemi? Demagogia! Podniosłem głowę...

Anglicy kupują od Gazpromu, a co nam radzą?

medium_Rosja-UK-Nord-Stream_.jpgBP (d. British Petroleum) negocjuje z Gazpromem przedłużenie Nord Stream do Wysp Brytyjskich. Nic rewelacyjnego, jeśli przypomnieć ostatnie wielkie interesy Anglików w Rosji. Udały się i strony przełamały wcześniejsze trudności - wtedy było trudno (nawet brytyjskie media nazywały swojego premiera "pożytecznym idiotą", nie jest to więc tylko zwyczaj naszej prasy).

Co zrobić z odkrytym gazem? Wzorce brytyjskie

british-gas2.jpgPowszechnie (rządowo i ekspercko) jest w Polce głoszona teza, iż rozwój sektora gazu z łupków może się odbyć jedynie w warunkach otwartego rynku i powszechnej liberalizacji. A że polski rynek daleki jest od takiego stanu, tym bardziej zwiększa to niepewność, czy i kiedy dojdzie do wydobycia łupkowego złota.

Pages

Subscribe to Wielka Brytania