efektywność energetyczna

O efektywności energetycznej (5) Jak mają wyglądać rynki

usa_energy_star.jpgAby jednak producenci energii weszli w ten interes konieczna jest zachęta. Jak malowniczo powiedział John Rowe, CEO firmy New England Electric Systems: „Mysz musi poczuć ser”, mając na myśli gwarantowane zwroty utraconych dochodów dla inwestujących w oszczędność dostawców energii. Także finansowo, ponieważ dla funkcjonowania trzeba stworzyć specjalne schematy finansowe.

O efektywności energetycznej (4) Pracowita amerykańska dyplomacja

usa_energy_star.jpgOd ponad 20 lat amerykańskie państwo ma klarowną wizję, jak promować swój biznes efektywności energetycznej. Pracuje nad tym wytrwale i osiąga znaczące sukcesy. W świecie są instalowane wysoko rozwinięte technologie „made in USA”, a w kraju przybywa dobrze płatnych miejsc pracy.

O efektywności energetycznej (3) - Jak otwierać rynki

usa_energy_star.jpgKonkretne propozycje rozwiązań, oszczędzających energię i umożliwiających import odpowiednich urządzeń, są elementem pakietów doradczych i pomocowych, tak instytucji rządowych, jak i międzynarodowych organizacji jak Bank Światowy. Wysokie ceny i dostęp do rynku nie są bowiem wystarczające.

O efektywności energetycznej (1) Jak to się zaczęło

usa_energy_star.jpgStany Zjednoczone były wielkim smokiem energetycznym, który pożerał ogromne zasoby, budując przemysł, później transport, później coraz wyższe standardy życia. Dość powiedzieć, że przeciętny Amerykanin już w 1900 r. konsumował tyle samo energii, ile dzisiaj zużywa mieszkaniec Włoch, a dzisiaj zużywa jej prawie trzykrotnie więcej.

Chiny, Niemcy a Polska

medium_german_chinese_companies.jpgEfektywność energetyczna jest bardzo niemieckim standardem, ponieważ oni są wysoko technologicznie rozwiniętym o najefektywniejszych i przy tym najdroższych rozwiązaniach. Taki Mercedes technologiczny. Ta polityka buduje fundamenty, ramy prawne, bo tu wolny rynek nie pomoże, trzeba zmusić, by ktoś nie kupował tańszych urządzeń, tylko droższe.

Zachodnia lodówka i Afryka

medium_west-lodowka-afryka-ee-IEA1.jpgPrzeciętna lodówka krajów OECD zużywa 459 kWh rocznie. Niewiele to mówi, lecz jeśli porównać to z rocznym całkowitym zużyciem energii elektrycznej przez mieszkańców Afryki, to ...

Cement i stal czyli efektywność

small_EE_energia-cement-industry-kraje-2849-A.jpgPolska walczy o tanią energię w Europie. Dotychczasowe efekty tej walki są dość mizerne. Z pewnością jedną z przyczyn jest niewłaściwe rozeznanie sytuacji, co skutkuje w niewłaściwych działaniach. Pisałem o tym wcześniej ("EU i droga energia: dajemy radę"), dzisiaj kilka uwag o najbardziej energochłonnych produktach - stali i cemencie.

Efektywność amerykańskiej lodówki

medium_EE_usa-lodowka-A.jpgWymogi efektywności energetycznej mogą blokować rozwój. W stosunkach międzynarodowych, gospodarki globalnej, zbyt szybkie wprowadzenie wysokich standardów efektywności energetycznej może preferować import z gospodarek wysoko rozwiniętych technologicznie, a niszczyć krajową produkcję, będącą na niższym poziomie technologicznym.

Prąd a PKB

medium_usa-electricity-use-history-eia_2.jpgDyskutując o energii jako wskaźniku rozwoju warto nie mieszać tego uniwersalnego wskaźnika ze zjawiskami, które zachodzą w różnych okresach rozwojowych, jak np. efektywność energetyczna, a szerzej intensywność energetyczna.

Pages

Subscribe to efektywność energetyczna