energia

Co tam w światowej energii?

large_bp-2017-energy-growth.jpgGaz ziemny był najbardziej dynamicznym surowcem ubiegłego roku. Na tle tych gwałtownych wahań mieliśmy rewolucję w transporcie, gdzie gaz skroplony LNG szybko zdobywał nowe rynki. Praktycznie cały wzrost to Australia, która dodała 19 mld m3.

Między OPEC a COP21

medium_opec-flag.jpgW Paryżu trwa walka rozwijających się krajów (jak Chiny czy Indie) z tymi już rozwiniętymi, o to, jaka będzie energetyczna przyszłość świata. Czy kraje zamożne będą jeszcze bardziej bogacić się, sprzedając swoje technologie energetycznie pod pięknym hasłem „energii odnawialnej”?

Chiny zajmują energetyczne miejsce Ameryki

medium_Chiny-USA-zuzycie-energii-1965-2012-155A.jpgŚwiatowy układ sił w zużyciu energii (ważnym wskaźniku pozycji gospodarczej i politycznej) zmienił się gruntownie w ciągu ostatniego półwiecza. Miejsce Stanów Zjednoczonych jako potęgi energetycznej (a i politycznej) zajmują Chiny. Przyjrzyjmy się.

Kiedy Chińczyk wyprzedzi Polaka?

medium_Chiny-Polska-energia-na-mieszkanca-historia-155A.jpgW 1965 r. przeciętny Polak zużywał 2,1 baryłki odpowiednika ropy (boe), gdy Chińczyk - 0,2 boe. 10 razy mniej. W 2012 r. Polak 2,5 baryłki, Chińczyk 2 boe. 80% zużycia Polaka.

Kiedy Chińczyk wyprzedzi Polaka w konsumpcji energii?

Europa - pół wieku konsumpcji energii

medium_Europa_konsumpcja-energii-zrodla-1965-2011-BP.jpgUnia Europejska weszła po 2006 roku w fazę plateau energetycznego. Wtedy zużyto w EU 1 miliard 816 milionów ton odpowiednika ropy naftowej. Od tego roku do 2011 zużycie energii spadło o 125 milionów toe. Zużycie energii historycznie rozwijało się bardzo szybko do 1973 roku (kryzysu naftowego i gwałtownego skoku cen ropy).

Wywiad dla Radio France Internationale (grudzień 2009 r)

Znalazłem dawny wywiad zrobiony ze mną przez Marka Pędziwola dla Radio France Internationale w grudniu 2009 roku. Nie zestarzał się, mówię w nim o sprawach, które do tej pory cię ciągną, a niektóre prawie się kończą (jak Nabucco).

Oryginał

Polska produkcja energetyczna - ostro w dół

Polska podczas ponad dwudziestu lat funkcjonowania w nowym ustroju gospodarczym, odnotowała drastyczny spadek produkcji energii.

Za zmniejszającą się konsumpcją jeszcze szybciej spadała produkcja energii w Polsce.

Podstawowym źródłem produkowanej energii w kraju jest węgiel, więc jego ciągły spadek wydobycia spowodował, że krajowa produkcja energii w latach 1990 -2010 spadła o 35%, podczas gdy w całej Unii spadła zaledwie o 11%.

Taxonomy upgrade extras: 

Energia a dobrobyt

medium_Energy_Consumption_PKB_per_capita_GapMinderA.jpgEnergia jest wskaźnikiem dobrobytu. Jej zużycie jest wprost proporcjonalne do dochodu mieszkańców. Rośnie wraz z rozwojem dobrobytu, w początkowej fazie rozwoju przemysłowego napędza ten rozwój i jest niezbędnym elementem rozwinięcia produkcji. Później energia jest używana w coraz większym stopniu na potrzeby konsumpcji indywidualnej - przez rosnący dobrobyt, zwiększone użytkowanie instalacji domowych - od podgrzewaczy wody po komputery.

Subscribe to energia