polityka

Po co nam imigranci?

medium_Arrested_refugees_Fylakio_detention_center_Thrace_Evros_Greece.jpgPrzez Morze Śródziemne zalewają Europę setki tysięcy uciekinierów. Ich kraje napadnięto, zbombardowano i rozniecono lokalne konflikty. A teraz z tych zrujnowanych, pogrążonych w nędzy i wojnie terenów – wlewają się do Europy fale nieszczęśliwych ludzi.

Miało być o Gazpromie

RDC_logo.png– Gazprom to jest ministerstwo gazu – już nie, teraz spółka akcyjna i nawet z pięćdziesięcioprocentowym udziałem podmiotów innych niż państwo rosyjskie. Dzisiaj jest to największy producent gazu na świecie

- Jaką rolę w geopolityce odgrywa dziś polityka Władimira Putina?...

Polityka przeciwko gospodarce

medium_Rosja-gospodarka-polityka-stosunek-kraje-eu-openeurope.org_.uk_.jpgLitwa, Polska i państwa bałtyckie są twardymi jastrzębiami, pomimo silnych związków ekonomicznych z Rosją. Szczególnie karkołomna politykę prowadzi Litwa, mająca ogromny udział obrotów handlowych z Rosją w swoim PKB (32%).

Inwestycja stulecia przynosi straty

medium_Mozejki-Orlen-wyniki-2007-2013_156A.jpgOdtrąbiono ją jako „największą polską inwestycję zagraniczną XXI wieku”, jako zwycięstwo nad rosyjską ekspansją, polski sukces gospodarczy i polityczny. Dzisiaj przychodzi rachunek za te sukcesy.

USA i zagraniczni agenci wpływu

USA nie zabraniały reprezentować u siebie zagranicznych interesów, ani uprawiać propagandy, udostępniały jedynie wiedzę, kto ją szerzy, by społeczeństwo było świadome źródeł jej pochodzenia. Bo przecież równie ważne temu - CO się mówi, jest przecież - KTO mówi. I kto płaci.

USA – synergia wartości i interesów

american-flag120.jpgPolitykę zagraniczną USA wspierają dwa filary: wartości (wolność, prawa człowieka, demokracja) i interesy (strategiczne i ekonomiczne, głównie biznesu amerykańskiego). Jest ona zdefiniowane tak w strategicznych dokumentach i podkreślane w deklaracjach amerykańskich polityków na forum wewnętrznym.

Premier Tusk traci zaufanie do PGNiG

2 maja (Święto Flagi) rozmawiałem z red. Markiem Tejchmanem o pomyśle Premiera Tuska podzielenia PGNiG i jego braku zaufania do intencji firmy, która przez to,że zarabia na handlu z Gazpromem - nie wydobywa w Polsce gazu.

Arktyka, czyli walka o zasoby

Arktyka to region nasilającej się konkurencji między największymi graczami światowymi. Potężne zasoby naturalne, otwierające się szlaki transportowe - to wszystko wzbudza napięcia i konkurencję między państwami, walczącymi o reguły gry, która będzie rozgrywana za jakieś 20 - 30 lat.

Pages

Subscribe to polityka