ropa naftowa

Naturalne naftowe katastrofy

medium_California-sheen-from-natural-seeps-Tar-balls.jpgNa zachodnim wybrzeżu Ameryki, w stanie Kalifornia, w rejonie Santa Barbara ropa naftowa najpierw utworzyła plamę wielkości 5 kilometrów, a potem dotarła do plaży, pozostawiając na niej grudy ropy. Wszystko było gotowe do podniesienia alarmu,...

Arabia Saudyjska liderem świata ropy

medium_eia_oil_world_total_production.jpgW 2012 roku Arabia Saudyjska była zarówno największym producentem, jak i eksporterem ropy naftowej. Produkowała ona średnio 11,6 mln baryłek dziennie (580 mln ton rocznie) oraz eksportowała 8,6 mln (430 mln ton). Takie dane podała amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA).

Iran rozgrywa Europę, ceny ropy w górę

Iran przeprowadza sprawnie operacjo medialno - polityczno - militarne, które powodują wzrost cen ropy. Europa już za płaci, choć embargo nie weszło w życie. O tym rozmawialiśmy z p. redaktor Agatą Słysz 16 lutego 2012 r.

Rząd lubi drogą benzynę (Nasz Dziennik)

Nasz DziennikNajczęściej ceny ropy wzrastają wówczas kiedy pojawiają się gorące nagłówki medialne, związane np. z wydarzeniami w Libii, rewolucjami w rejonach wydobycia ropy. Jest to skutek pewnego narzędzia, stosowanego przez wielkie firmy finansowe, które otwierając tzw. indeksy na ropę naftową, które każdy z dostępem do komputera może obstawiać jak w kasynie. Po takich informacjach automatycznie dochodzi do masowych zakupów „wirtualnej, papierowej ropy” i gwałtownego wzrostu cen ropy na rynkach, choć zakupy te nie są spowodowane realnym zapotrzebowaniem na surowiec.

Libia, podział tortu - demokracja czy interesy?

Co będzie z libijską ropą, kto będzie ją wydobywał, kto będzie inwestował potrzebującej odbudowy Libii i oczywiście odnosił z tych inwestycji korzyści... Francja jest pierwsza, USA także, pytanie czy polscy politycy coś w tej sprawie zrobią, czy będą jedynie szerzyć wartości demokratyczne.

Gdański wentyl bezpieczeństwa

large_Namiary_Promare.jpgProszę sobie wyobrazić taką sytuacją, że Rosjanie jednak sprzedają surowiec naszym rafineriom. Co wtedy z bazą? Stoi pusta? Dla mnie nieprawdopodobne jest podjęcie inwestycji, jeśli przynajmniej części pojemności nie jest zakontraktowana na kilka lat. Polska nie jest takim rynkiem jak Rotterdam czy Amsterdam, gdzie wszyscy kupują ropę, sprzedają czy wymieniają. U nas jest tylko rynek rafinerii. Dlatego powstaje pytanie czy spółka joint venture będzie miała jakieś wiążące, przynajmniej na 5 lat, kontrakty z rafineriami na dostawy.

Czy Peak Oil się cofa?

small_Oil_North_Dakota_Perry2.jpgTeoria Peak Oil mówi nam o nieuchronnym i bliskim nadejściu momentu, gdy wydobycie ropy osiąga swój szczyt, a potem gwałtownie spada. Związane z tym katastroficzne wróżby i lamenty co do losu cywilizacji pomińmy dzisiaj, jednak jestem ciekaw, jak ruch Peak Oil odbiera takie wydarzenia, jakie ostatnio obserwujemy w Północnej Dakocie. Czy nie jest to kolejny argument, przekreślający tę teorię?

Białoruś wychodzi z Iranu - po białorusku

Radio_Racja.jpg- Беларусь ўклала даволі шмат палітычных і эканамічных рэсурсаў у тое, каб дыверсіфікаваць пастаўкі нафты. Некаторыя праекты мелі поспех, я тут ўзгадваю пра Венесуэлу. Што да Ірану - то гэта даволі спецыфічная краіна. Праблемы ў супрацы з Іранам мае не толькі Беларусь, але ў тым ліку і Заходне-Еўрапейскія краіны, Расія. І праблема не толькі ў тым, што ў адносінах да Ірану выкарыстоўваюцца санкцыі.

Pages

Subscribe to ropa naftowa