finanse

Fala bankructw naftowych w USA

medium_shale-usa-bankrupt-states.jpgNiskie ceny ropy naftowej i gazu oraz coraz wyższy koszt darmowego wcześniej długu, powodują że narasta fala bankructw w amerykańskim sektorze upstream. Sprawy niewypłacalności obejmują prawie 80 miliardów dolarów długu.

Nafta rządzi światem, a naftą?

large_usa-oil-finance-yield-eia.pngJak głosi tytuł książki Antona Zischki sprzed dokładnie osiemdziesięciu lat - „Nafta rządzi światem”. I rzeczywiście, do niedawna rządziła światem, zwłaszcza finansowym. W latach boomu naftowego, gdy ceny ropy wynosiły 110 dolarów, do sektora naftowego napływały niewiarygodnie duże pieniądze.

Norwegia otwiera naftową skarbonkę

medium_norwaysovereignwealthbloom.jpgNorwedzy przy wysokich cenach wrzucają dochody z eksportu do tej skarbonki, a w czasie niskich cen - wyjmują ze skarbonki. Dzisiaj wyjmują nie tylko z powodu niskich cen ropy, nie są one tak niskie, żeby fundusz nie miał dochodu. Jednak bardzo niskie dochody z inwestycji finansowych, wręcz ujemne stawki banków centralnych (FED, Japonia, Europa) powodują, że nie opłaca się trzymać pieniędzy na kontach.

Nie oszczędzamy

medium_oszczednosci-gospodarstw-eurostat.jpgPolskie gospodarstwa domowe nie oszczędzają. Pod względem stopy oszczędności (stosunek środków zaoszczędzonych do dochodów do dyspozycji) znajdujemy się w ogonie Europy.

Amerykańskie łupki - wiercimy dla banków

medium_usa-oil-debt-service-eia.jpgKoszt kredytu dla przedsiębiorstw nie mających ratingu inwestycyjnego podskoczył z poziomu 4% do 11% wobec kredytu bez ryzyka (czyli amerykańskich papierów Departamentu Skarbu). Finansowanie dla innych sektorów konsumpcji i przemysłu jest znacznie tańsze.

OPEC - tłuste lata

medium_opec-dochody-eia1.jpgZgromadzone 7 tysięcy miliardów dolarów (dla porównania PKB Polski: $500 mld, zadłużenie zagraniczne Polski - $370 mld) to środki w tych funduszach, a poza tym są jeszcze inne (np. rezerwy walutowe). Z tego 60% z ropy i 40% w krajach arabskich. Jednak ich wprowadzenie do gospodarki narodowej to wyciągnięcie ich z systemu finansowego zachodu. O ile więc uda się krajom OPEC i Rosji wykorzystać te środki (a niekoniecznie tak musi być, vide Rosja, która paliła dolarami w piecu, walcząc o kurs rubla) - mają kilka lat spokojnego życia.

Wtórny przerób petrodolarów (2)

barreldollar.jpgProblem był światowy, więc zajęły się nim globalne instytucje finansowe zachodu, stworzone w Bretton Woods – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Bank Światowy. W 1974 r. oficjalnie na gruncie międzynarodowym powstał mechanizm „wtórnego przerobu petrodolarów” (petrodollar recycling).

Jak powstały petrodolary (1)

oil-dollar.jpgPaństwa eksportujące ropę naftową zarabiają ogromne pieniądze. Bogactw tworzone dzięki surowcom energetycznym wpływa na światową politykę. Czym jest petrodolar, jaką rolę odgrywa w dzisiejszym świecie? Oto jego krótka historia.

Łupkowy raj podatkowy

medium_shale-gas-fiscal-CERA-2011-A2.jpgUnited States Department of Commerce zbadał warunki fiskalne dla wydobycia ropy i gazu na świecie. Polska jest w nim liderem - rząd nie bierze nic, jest wysoki zwrot z inwestycji (PI i IRR) i na wzrostach cen zarabia firma.

Pages

Subscribe to finanse