Gospodarka

Chiny - 5 mld m3 gazu z łupków

China_Green_energy_investment_growth.jpg W 2015 roku chińskie firmy wydobyły 5,1 miliarda m3 gazu z łupków (więcej niż konwencjonalne wydobycie w Polsce). To państwowe firmy (większego nieszczęścia w Polsce być nie może) dały radę wydobyć tyle gazu, odwiercając do połowy ubiegłego roku 200 otworów (CNPC 125, a Sinopec 75), które pracują i produkują gaz. A zaczynały nie posiadając technologii ani know-how.

Skąd przychodzą globalne korporacje?

medium_Top-100-world-companies-PWC2015a.jpgGlobalizacja się umacnia, a wraz z nią rola i siła amerykańskich korporacji o globalnym zasięgu. niespodzianka dla wszystkich głoszących "upadek Ameryki". Jest wręcz odwrotnie - wielkie amerykańskie koncerny zajmują coraz lepsze pozycje.

Chiny to fenomen gospodarczy

medium_China-world-economic-growth.jpgO Chinach ciągle słyszymy złe wiadomości. Ta gospodarka ma się za chwilę załamać, ogarnął ją kryzys, wzrost się skończył, a tak w ogóle to tylko smog w miastach.... same kłopoty. Nic dobrego usłyszeć nie można.

Protekcjonistyczne początki hegemona

usa_flag-1.jpgAleksander Hamilton odrzucił teorię przewagi komparatywnej (“comparative advantage”) i pozostawianie rozwoju gospodarki siłom rynku. Uważał że zintegrowana polityka państwa, które rozwija infrastrukturę (wtedy drogi i kanały), zapewnia zaspokojenie potrzeb ludności i pomaga w rozwoju technologii – jest podstawą dobrobytu i bezpieczeństwa narodu.

Polska - Rosja, kilka wskaźników

Polska-Rosja-flagi.jpgDyskutując o rychłej katastrofie gospodarczej Rosji w TVN BiŚ, stwierdziłem,że gospodarka rosyjska ma dobre parametry. Porównajmy je więc, na przykład z Polską, na której znacznie bardziej nam przecież zależy niż na Rosji.

Chiny - najpierw energia potem PKB

medium_Chiny-swiat-ludnosc-energia-pkb-155A.jpgChińska droga do dobrobytu wiedzie przez produkcję, przemysł, przede wszystkim ciężki - czyli powtórzenie drogi dzisiejszych potęg światowej gospodarki. Tak jak i one (W. Brytania, USA, Niemcy) Chińczycy powtarzają drogę rozwoju przemysłu i na nim budują następne sektory gospodarki. Bez energii (czytaj węgla) nie byłoby tego rozwoju.

Ukraińskie interesy Zachodu

ukraine-language.jpgZachodowi zależy przede wszystkim na dostępie do zasobów oraz rynku, stąd otwarcie i umiędzynarodowienie rynku, prywatyzacja gospodarki, a także dostęp do zasobów naturalnych. Wymagania Unii wobec Ukrainy niczym się nie różnią od tych postawionych Polsce 20 lat temu, jedynie tempo dostosowania się do reguł światowych jest znacznie szybsze.

Ukraińska oligarchia i polityka

Firtash_dmytro.jpgInteresami Dymitra Firtasza zajęło się amerykańskie FBI. Co ciekawe, oskarżenie nie dotyczy przestępstw wobec Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych, ale łapówek dla urzędników rządu Indii wręczonych przy projekcie budowy kopalni tytanu.

Ukraina – energetyczny upadek

medium_Ukraina-Polska-ropa-zuzycie-BPstats_182.jpgUkraina była bogatym regionem Związku Radzieckiego, jej PKB przewyższał rosyjski, poziom życia i uprzemysłowienie również. Dlatego i konsumpcja gazu wzrosła do 120 miliardów (8-krotnie więcej niż dzisiaj Polska) w latach 80-tych. Po upadku ZSRR Ukraina zmniejszyła produkcję (wydobywa 20 miliardów m3), stała się krajem importu i tranzytu rosyjskiego gazu.

Pages

Subscribe to Gospodarka