Energia jądrowa

Odciąć Ukrainę i wypchnąć Rosatom

large_ukraine-usa-eu-2015.jpgDla USA sankcje rosyjskie nie były kosztownym przedsięwzięciem, nie łączyły ich bowiem z Rosją znaczące więzi gospodarcze, ale kraje europejskie nie chciały sankcji, gdyż zbyt dużo na tym traciły. Dlatego konieczny był pewien nacisk, o którym szczerze opowiadał wiceprezydent Joe Biden studentom Harvardu.

Iran - pierwsza elektrownia atomowa

iran_nuclear2.jpgElektrownia Bushehr to pierwsza instalacja nuklearna na Bliskim Wschodzie. Iran staje się regionalnym liderem w dziedzinie nuklearnej, kontynuując przełamywaniu monopolu państw Zachodu, który to proces zapoczątkowały Pakistan i Indie.

Iran - gorący punkt światowej energetyki

large_nowa-debata.jpgIran jest jedynym krajem Środkowego Wschodu, który posiada elektrownię jądrową – stał się regionalnym liderem w przełamywaniu nuklearnego monopolu Zachodu. Siłownia w Bushehr to najdłuższy projekt w historii energetyki jądrowej. Rozpoczął się 39 lat temu, gdy Iran, pod rządami cesarza Rezy Pahlawiego, jeszcze jako strategiczny sojusznik USA, rozpoczął rozwój sektora nuklearnego. Plany przewidywały budowę 20 bloków jądrowych i cieszyły się pełnym poparciem USA, Francji i Niemiec, które podpisały wielomiliardowe kontrakty na budowę irańskich elektrowni jądrowych.

JK Bielecki - łupki czy atom? (Businessweek )

Bloomberg_BusinessWeek.jpgBartłomiej Mayer: W wywiadzie w najnowszym wydaniu „Bloomberg Businessweek Polska” Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, twierdzi, że zanim zdecydujemy się postawić elektrownię atomową, powinniśmy sprawdzić, jakimi zasobami gazu z łupków dysponujemy i na ile opłacalne byłoby jego wydobycie. O czym Pana zdaniem świadczy ta deklaracja?

Andrzej Szczęśniak: Obawiam się, że oznaczałoby to odłożenie decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce ad acta. A na pewno na długie, długie lata. I to faktycznie może być zaskoczeniem, ponieważ dotychczas mówiło się o bardzo konkretnym kalendarzu budowy pierwszego bloku jądrowego w naszym kraju.

O japońskiej katastrofie dla Money.pl

O skutkach japońskiej tragedii jądrowej rozmawiałem z redaktorem Arturem Nawrockim z Money.pl.

Moim zdaniem wpłynie i to bardzo poważnie. Mamy do czynienia z katastrofą, która udowadnia, że ta energia jest bardzo niebezpieczna. Oczywiście w Europie nie zdarzają się takie trzęsienia ziemi. Strach przed zagrożeniem może jednak okazać się naprawdę silny. Stanie się on narzędziem ekologów.

Zapomnijmy o elektrowni jądrowej na 20 lat

small_Japonia_Nuclear_wybuch.jpg Wybuch w japońskiej elektrowni atomowej jest czymś, co trudno było sobie nam wyobrazić jeszcze tydzień temu. Dzisiaj wybuchają kolejne bloki w elektrowni Fukushima I. Konsekwencje tych wybuchów na dzisiaj dla otoczenia są na szczęście niewielkie (mieszkańcom w okolicy 20 km kazano przebywać w domu). Jednak konsekwencje dla przyszłości sektora jądrowego będą katastrofalne. Zapomnijmy o "nuklearnym renesansie", zapomnijmy o elektrowni jądrowej w Polsce na najbliższe 20 lat.

Subscribe to Energia jądrowa