prawo

Energetyczny TTIP (3)

medium_EU-USA-puzzle.jpg Dużo się o amerykańskiej energii mówi, ale czy coś z tego będzie? Energia nie jest bowiem zmartwieniem handlowym Europy, oczywiście odgrywa ważną rolę jako koszt gospodarczy, szczególnie w przemyśle chemicznym, gdzie przewaga – i to ogromna – jest po amerykańskiej stronie.

O prawie geologicznym

Polskie RadioNa wstępie zrezygnowaliśmy zarówno z powołania polskiego podmiotu gospodarczego, który powinien odgrywać wiodącą role w przedsięwzięciu, jak i w ogóle zrezygnowaliśmy z udziału państwa w tym procesie. Wreszcie zrezygnowano z udziału w podatkach.

Łupki - Polska zostanie z niczym

Biznes-Alert-logo.pngTo brzmi bardzo groźnie – Polska traci podmiotowość i oddaje wszystko: wyrzeka się szansy rozwojowej, kontroli i wglądu w to co się dzieje w sektorze łupkowym, a nawet wiedzy o własnych zasobach.

Poselski projekt ustawy energetycznej

Nowy poselski projekt ustawy "Prawo energetyczne" wnosi wiele, bo aż 28 stron zmian prawa. Sejm ma go przyjąć w błyskawicznym tempie, w ciągu jednej sesji. Co zostało uchwalone zrozumiemy, gdy już ustawa będzie prawem. Piękny przykład procesu legislacyjnego. Przy okazji Premier Tusk przejmie już pełną władzę nad Urzędem Regulacji Energetyki. O tym rozmawialiśmy z red. Bernatowiczem 24 lipca 2012.

Wygaszanie sporów w EuroPol Gazie

Zadawnione spory w między PGNiG a Gazpromem w sprawie opłat tranzytowych przez Polskę - zaczynają być wygaszane. To bardzo dobra wiadomość - wspólne działanie członków zarządu spółki oznacza dojście do porozumienia, zawarcie kompromisu, który umożliwi zakończenie wieloletniego kryzysu, w którym tkwiła tak ważna dla Polski (a także dla współpracy Polski z Rosją) firma.

Kontrola jakości paliw - nic nie wiadomo?

Warto się zastanowić, jak naprawić instytucję, gdy minął już czas straszenia kierowców opowieściami "o 95%-owej zawartości wody w benzynie". Jest przecież potrzebna, bo zawsze będą chętni na oszukanie klienta. Ważne tylko, żeby instytucja taka służyła konsumentom, a nie urzędnikom.

Amerykanie karają za naftowe łapówki w Kazachstanie

Firma Baker Hughes - trzecia na świecie firma osługująca wydobycie ropy naftowej - została ukarana przez amerykański sąd za korupcję w Kazachstanie. Zapłaci karę 44 milionów $ (wszystkie zyski plus kara).

Przekupstwo przy pomocy kazachskiego pośrednika za możliwość prac przy polu [[Karachaganak]] dotyczyło lat 2001-2002. Baker Hughes złamał w ten sposób ustawę zakazującą korupcji za granicą (Foreign Corrupt Practices Act).

Geografia: 

Tagi, słowa kluczowe: 

Pages

Subscribe to prawo