Odessa-Brody

Odessa-Brody to już tylko... trup w szafie

Rurociąg stoi pusty. W ubiegłym roku przetoczono milion ton ropy na Białoruś, w tym roku - nic. Z ukraińskich rafinerii pracuje tylko jedna - Kremenczug. Źródeł ropy także nie ma. W 2010 r. z Azerbejdżanu wyeksportowano 40 mln ton ropy, w 2011 już o 12% mniej. W tym roku wydobycie w Azerbejdżanie zmniejszyło się 7%. Nie ma ropy, żeby zapełnić Baku-Tbilisi-Ceyhan. A co dopiero Odessa - Brody.

Odessa - Brody ponownie w grze

O rurociągu Odessa - Brody - Płock - Gdańsk, który wrócił na agendę dzięki deklaracjom Prezydenta Komorowskiego w Azerbejdżanie, o jego historii, uwarunkowaniach i perspektywach rozmawiałem w piątek 29 sierpnia z p. redaktor Agnieszką Pawlak.

O pustych deklaracjach nt. rurociągu Odessa-Brody dla PAP

Niezależny ekspert Andrzej Szczęśniak podkreśla, że dyskusja nad projektem trwa od 1998 roku. "Z analiz wynika, że szlak, którym ropa miałaby być transportowana z Morza Kaspijskiego do Polski, jest nieopłacalny i nieperspektywiczny. W regionie Morza Kaspijskiego budowane i projektowane są obecnie trzy ropociągi - z Kazachstanu do Noworosyjska, przez Turcję, i negocjuje się miedzy Rosją, Bułgarią a Grecją połączenie Burgas-Aleksandropolis.

O kaspijskiej ropie - Ring TVN CNBC

Dwa odmienne poglądy:
Andrzej Szczęśniak: Pomysł dotyczący sprowadzania ropy z Morza Kaspijskiego do Polski dzisiaj można uznać za nierealny.
Krzysztof Spandowski: Konflikt w Gruzji zupełnie nie zmienia potrzeby kontynuowania tego projektu.

O szczycie energetycznym w Kijowie w TV Biznes

O szczycie energetycznym w Kijowie rozmawialiśmy z redaktorem Krzysztofem Turowskim 23 maja 2008 r. w TV Biznes.

Jak stwierdził pan redaktor, mój ogląd sprawy z pewnością różnią od deklaracji prezydenta Juszczenki czy Kaczyńskiego. Z pewnością.

Nagranie dzięki uprzejmości TV Biznes.

Azerbejdżan zapełni rurociąg Odessa - Brody?

Pan Błażej Dowgielski, przemiły dziennikarz "Wall Street Journal Polska" (z pewnością zasmucony moją pesymistyczną oceną szans rurociągu Odessa - Brody :-) podesłał mi informację ze swojej bratniej gazety rosyjskiej, czyli "Wiedomosti". Z dopiskiem: "Może jednak tej ropy z Azerbejdżanu starczy". Odpowiadam - starczy z pewnością! Ale nie dla nas.

Krakowski szczyt energetyczny - analiza

Czołowi uczestnicy tego szczytu podkreślali, że jego wartość polega już na samym spotkaniu. Wątpię, gdyż wydaje się to być czas stracony. Gdyby to było spotkanie przywódców Polski i Rosji, to rzeczywiście – sam fakt byłby ogromnym sukcesem. Ale na ten sukces się nie zanosi.

Pages

Subscribe to Odessa-Brody