spekulacja

Coraz więcej papierowej ropy

medium_oil-trading-volumes-Nymex-ICE-Reuters.jpgNa koniec marca 2015 r. ilość otwartych pozycji na giełdzie londyńskiej ICE doszła do 2 milionów. Oznacza to, że tego dnia w obrocie było 2 miliardy baryłek ropy. Oczywiście papierowej, ale warto wiedzieć, że jest to ponad 20 dni globalnej konsumpcji ropy naftowej.

Ceny ropy - o czynniku finansowym

medium_oil-barrel-dollar.jpgTrwająca od dziesięcioleci struktura rynków towarowych zmieniła się, gdy na rynek wpuszczono graczy najcięższej wagi. W 1999 roku W USA uchwalono „Gramm-Leach-Bliley Act”, który pozwalał bankom na nabywanie papierów wartościowych i grę na instrumentach finansowych. To pozwoliło na zasilenie funduszów graczy spekulujących na giełdach towarowych, spekulujących właśnie na instrumentach finansowych. Od 1999 do 2008 roku rynek tej „papierowej ropy” wzrósł z 700 miliardów do 23 bilionów dolarów – ponad 30-krotnie!

Kim są spekulanci?

medium_Sanders-lista-.jpgWelką sensacją było, gdy senator Bernie Sanders złamał amerykańskie prawo i upublicznił listę uczestników handlu ropą naftową. Sensacja była krótka, potem zrobiło się cicho, i wszystko jest po staremu, ale upublicznione materiały są bardzo ciekawe.

Notowania ropy strzelają w górę

medium_EIA_Oil_Inventory-07-2012_A.jpgNie ma powodów, by ropa drożała. To co się stało w piątek 29 czerwca to kolejny dowód na postęp łączenia rynków finansowych i coraz mniejszy związek notowań towarów z fundamentami. Ciekawe, kiedy te przelewające się fale pieniędzy wywołają tsunami?

Nierozłączna para - ropa i dolar

medium_ropa-WTI-07-05-2012.pngNotowania ropy naftowej i dolara (w naszym przypadku do złotego) są w wysokim stopniu skorelowane. Nie mam czasu liczyć, jaka jest ta korelacja, ile to procent (nie zajmuję się spekulacją na giełdach). ale poddaję pewne zjawisko pod dyskusję drobnych inwestorów czy analityków rynków finansowych.

Ropa chodzi równo z pieniędzmi

medium_Oil_price_Nymex_SandP_OPEC-12-2011.jpgMonthly Oil Market Report z grudnia 2011 przynosi ciekawe zestawienie informacji o trendach cen ropy naftowej i indeksów giełdowych. Ich korelacja była w ostatnim półroczu ogromna, aż do...

4 sierpnia - panika na giełdach, ropa spada o 6%

Analitycy od finansów mówią o "gwałtownej ucieczce od ryzyka", "strachu przed recesją w USA"... i innych bardzo gwałtownych emocjach. Nie bardzo rozumiem, co te emocje mogą mieć wspólnego z ropą, której na rynku jest dosyć, Arabia Saudyjska produkuje pełną parą, USA właśnie wpuszcza rezerwy uwolnione przez IEA na rynek. Ale to nic nowego i od tygodni to jest powszechna wiedza.

Pages

Subscribe to spekulacja