Spada wydobycie ropy i gazu w Norwegii

2

W 2018 roku Norwegia wydobyła 1,49 miliona baryłek ropy dziennie (75 mln ton rocznie). Jest to o 6,3 procent mniej niż rok wcześniej.

Wydobycie gazu w ub. roku wyniosło 121,3 miliarda m3 i było o 2 procent mniejsze niż rok wcześniej.

wydobycie gazu w Norwegii – historia i prognoza (źródło npd.no)

Komentarz: Ogromne polskie wysiłki inwestycyjne idą w kierunku Norwegii i jej zasobów, które są już na szczycie możliwości produkcyjnych. To wróży kłopoty, ale nie ma się co martwić, wielokrotnie powtarzałem, że NIC z tego nie będzie.

2 KOMENTARZE

  1. Będzie, będzie ale krótko i na pokaz. Nakłady się nie zwrócą, ale co tam, kierunek potencjalnych dostaw będzie słuszny.
    Obok wolumenu liczy się tez charakterystyka pracy złoża. Niestety w przypadku Norwegii chyba namy do czynienia z znaczną amplitudą wydobycia, co można oczywiście kompensować liczba odwiertów albo budową dodatkowej infrastruktury kompensującej.
    Jesli tylko zmonopolizuje się dostawy gazu, to można opracowywać koncepcje, uzgadniać, projektować i negocjować warunki nowych kierunków dostaw praktycznie bez końca i tak klient za to zaplaci, a wysoką cenę uzasadni bezpieczeństwem narodowym.

    • Sławek, wydaje mi się, że NIE da się zmonopolizować, na tym polega kłopot, Unia już wymusiła wzmocnienie pozycji URE, rynek będzie otwierany itd…

      Ale nie to jest chyba najważniejsze, zastanawia mnie, że po 3,5 roku budowania Baltic Pipe, sprawa praktycznie stoi w miejscu. Czyżby opcja LNG wygrała ostatecznie? Bardziej słuszny gaz? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here