shale oil&gas

Amerykański chemiczny boom

medium_usa-chemical-investments-ratio-acc.jpgAmerykańskie agencje zajmujące się ochroną klimatu, wydając pozwolenia nie przejmują się faktem, że nowe zakłady przemysłowe dodadzą rocznie do światowej emisji aż 130 milionów ton dwutlenku węgla. To odpowiednik 10 nowych elektrowni na węgiel wielkości Turowa. U nas wywołałoby to protesty i oczywiście blokadę inwestycji przez społeczeństwo obywatelskie martwiące się o globalne ocieplenie.

Łupki wstrząsnęły ziemią

medium_oklahoma-earthquakes-usgs.jpgO siódmej rano w sobotę 3 września w Pawnee, w stanie Oklahoma, zatrzęsła się amerykańska ziemia. Po południu gubernator stanu ogłosił stan wyjątkowy. Wstrząsy 5,6 stopni w skali Richtera. odczuwane są nie tylko przez człowieka, ale także niszczą budynki.

Chiny - 5 mld m3 gazu z łupków

China_Green_energy_investment_growth.jpg W 2015 roku chińskie firmy wydobyły 5,1 miliarda m3 gazu z łupków (więcej niż konwencjonalne wydobycie w Polsce). To państwowe firmy (większego nieszczęścia w Polsce być nie może) dały radę wydobyć tyle gazu, odwiercając do połowy ubiegłego roku 200 otworów (CNPC 125, a Sinopec 75), które pracują i produkują gaz. A zaczynały nie posiadając technologii ani know-how.

Czy Ameryka będzie decydować o rynku ropy?

medium_usa-shale-price-scenario-iea-weo2015.jpgAmerykańscy nafciarze są jedynie "price takers", mając najwyższe koszty produkcji, będą reagować na zmiany na rynku. Prawdziwy "swing producer" ma bowiem swobodę decyzji o produkcji, posiadając duży udział w rynku, wolne moce produkcyjne ("spare capacity") i niskie koszty wydobycia.

Amerykańskie łupki - wiercimy dla banków

medium_usa-oil-debt-service-eia.jpgKoszt kredytu dla przedsiębiorstw nie mających ratingu inwestycyjnego podskoczył z poziomu 4% do 11% wobec kredytu bez ryzyka (czyli amerykańskich papierów Departamentu Skarbu). Finansowanie dla innych sektorów konsumpcji i przemysłu jest znacznie tańsze.

Podsumowanie łupkowej gorączki dla rp.tv

szczesniak-rzepa.pngNa konferencji "Eco Energy Summit 2015", organizowanym przez Rzeczpospolitą, podsumowałem niedawny łupkowy boom. Redakcja zatytułowała materiał "Klęska łupków w Polsce?"

Sokołowska: Jak to się robi w USA?

Jozefa-Sokolowska.jpg Z niewielkiego obszaru, na którym wiercono urządzeniem kroczącym 6 – 10 otworów o skomplikowanej trajektorii w profilu ponad poziomem łupkowym, wykonywano równoległe do siebie otwory horyzontalne. Taki projekt jest do znalezienia w jednej z prelekcji wiertników polskich. W Utica przyjęto inny system rozwiercania łupków.

Pages

Subscribe to shale oil&gas