sankcje

Iran - przykład wojny gospodarczej

iran_nuclear2.jpgOprócz globalnej blokady handlowej przeciw Iranowi użyto także dolara jako światowej waluty handlu, zabraniając używania go w rozliczeniach z Teheranem. A że jego obieg całkowicie kontroluje Departament Skarbu, efektem był paraliż handlu z całym światem.

Iran - sukces negocjacji

iran_nuclear2.jpgIran zakończył negocjacje, w których wszyscy wielcy tego świata siedzieli po drugiej stronie stołu. I niezależnie czy byli jego wrogami od dziesiątków lat (USA) czy sojusznikami (Chiny, Rosja) - każda ze światowych potęg rozgrywała swoje interesy. Naprzeciwko - średniej wielkości kraj z PKB stanowiącym 3/4 Polski. Trzeba mieć wielką siłę ducha, żeby to wytrzymać.

Europa płaci za sankcje

medium_Sanktionen-Arbeitsplaetze-WIFO.jpgEuropa podjęła się ukarania Rosji za wydarzenia ukraińskie. Wybrano sektor finansowy jako cel, gdyż "rynki kapitałowe to obszar, gdzie Rosja jest poważnie zależna od Europy, podczas gdy bezpośrednie koszty dla Europy są minimalne", informuje Komisja Europejska.
P.S. 22.06. No i Unia przedłuzyła sankcje. A tyle było EU-głosów, żeby zrezygnować... Co ugrali na G-7?

Bałtowie uderzają w Rosję i własną gospodarkę

medium_CEE-Russia-trade-2015-Bloomberg1.jpgKraje bałtyckie były ulubionym przykładem sukcesu liberalnych reform w naszym regionie Europy. Zapłaciły za to potężnie, np. masową ucieczką ludności. ("Indeks atrakcyjności dla mieszkańców"). Dzisiaj angażują się politykę, która niszczy ich gospodarkę, Bardzo aktywnie walczą o kolejne sankcje dla Rosji, więc jeśli osiągną sukces, poniosą kolejne koszty. Litwa wciąż nie ma większego odbiorcy swojego eksportu niż - wg słów prezydent kraju - "terrorystyczne państwo" na wschodzie.

Konflikt z Rosją – przewoźnicy na bruk?

medium_Przewozy-miedynarodowe-EUrostat1.jpgTransport międzynarodowy to jedna z tych rzeczy, która nam się naprawdę udała przy wejściu do Unii Europejskiej. Polscy przewoźnicy zdominowali europejski rynek. Wygrali z potęgami gospodarczymi starej bogatej Unii. Oczywiście wygrali też dzięki temu, że praca w Polsce jest jeszcze zbyt tania wobec standardów unijnych, ale w niczym nie umniejsza to polskiego sukcesu.

Sankcje - bardziej cierpi Europa niż Rosja

Sankcje nie przestraszyły Putina i raczej wywołały efekt integracji niż dezintegracji. Notowania Putina wzrosły. To też wzmocniło takie procesy jak nacjonalizacja biznesu, czyli wycofywanie z rajów podatkowych kapitału rosyjskiego, co było zawsze bolączką Rosji.

Kto płaci największe koszty sankcji

medium_rosja-sankcje-polska-koszty-EU-estimates1.jpg Litwa i Polska - poniosły największe straty na kontr-sankcjach rosyjskich, wymierzonych w rolnictwo. Z zestawień przygotowanych w Parlamencie Europejskim widać, że Litwa poniosła z blokady eksportu bezpośrednie straty 922 mln €, za nią Polska - prawie 4 miliardy złotych (840 mln €).

Ukraina straszy gazowym kurkiem

medium_gaz-rosja-ukraina.jpgPo takim oświadczeniu powinny się w gabinecie premiera Jaceniuka rozdzwonić telefony z Europy, także z Polski, żeby się nie wygłupiał, że rozumiemy, emocje, zszargane przez ruskich nerwy, ale.... bez przesady, dlaczego Europa ma marznąć,a Kreml z radością zacierać ręce?

Embargo na rosyjską ropę - szkodliwe

"Raczej martwię się o to, żeby zapowiedzi amerykańskie dotyczące sankcji ekonomicznych, nie przybrały postaci na przykład sankcji na ropę naftową. Wtedy Polska za to zapłaci i to będzie słony rachunek. My jesteśmy na pierwszej linii frontu - 95 proc. importu pochodzi z Rosji"

Demokratyczna broń naftowa

medium_Syria.jpgGdy już sankcje wprowadziły tak Stany jak i Unia, zrodził się pomysł na złagodzenie sankcji. Polegał on na zdjęciu sankcji naftowych z obywatelskiej opozycji demokratycznej, która metodami Mahatmy Gandhiego przejęła pola naftowe we wschodniej Syrii. Na skutek sankcji nie mogli oni wykorzystać ropy dla finansowania dalszej walki o prawa człowieka w Syrii.

Pages

Subscribe to sankcje