rafinerie

Nowa rafineryjna potęga na horyzoncie

medium_asia-refineries-addons-gaffney-cline.jpgCzegoś takiego doświadczamy właśnie w branży stalowej. Czy za kilka lat także rafinerie padną ofiarą światowego globalnego braku równowagi? Zobaczymy, ale warto trzymać rękę na pulsie, bo wiele na to wskazuje. A skutki mogą być poważne.

Czy rafinerie będą się rozwijać w 2015?

medium_refinery-night.jpgNasi producenci zapowiedzieli koncentrację na inwestycjach wydobywczych. Tymczasem spadek cen ropy uderzy w ich dochodowość, nie przekreślając oczywiście, gdyż koszty wydobycia ropy w Polsce to kilkanaście dolarów za baryłkę, praktycznie zerowe podatki dają duże dochody z inwestycji, ale te dochody także będą zmniejszać się.

Gaz łupkowy a europejska chemia

gas-valves-pwc1.jpgPadały wielokrotnie zapowiedzi, że „gaz łupkowy zmieni świat”. I rzeczywiście to się dzieje, tylko dla nas kierunek jakby inny od oczekiwanego. Francuski przemysł chemiczny poprzez Union of Chemical Industries alarmuje o grożącej Europie utracie rynku i miejsc pracy. Zamknięto ponad 30 mln ton mocy rafineryjnych (na ponad 700 mln ton).

USA - światowy potentat paliwowy

medium_usa-export-paliw-short-EIA2014A1.jpgRewolucja łupkowa przyniosła Europie nie najciekawsze efekty, najpierw amerykański węgiel wypchnięty z rynku przez tani gaz popłynął do Europy. Teraz zalewają nas amerykańskie paliwa, powodując zamykanie europejskich rafinerii. Trzeba uważać z podziwem dla gospodarczych cudów u konkurentów.

Atlantycki podział rafineryjny

medium_rafinerie-USA-halff-IEA-EIA2014.jpgNawet po bolesnym dla Europy procesie zamykania rafinerii, zła sytuacja będzie trwała nadal. Będziemy musieli kupować na rynku coraz większe ilości (80 mln ton) diesla i szukać rynku na 30 mln ton benzyn. Bardzo niekomfortowa sytuacja.

Rafinerie - ropa rosyjska czy łupkowa?

medium_Lotos-wyniki-operacyjne-2008-2013-177.jpgWcześniejsze konflikty Łukoila z pośrednikami w Niemczech, przerwy w dostawach do środkowej Europy, jednoznaczne wypowiedzi (przedstawiciel Gazprom Nefti w ub.r.: „gdybym miał rafinerię przy rurociągu Przyjaźń, teraz bym ją sprzedał”), błyskawiczny rozwój terminala w UstŁudze, który jest alternatywą dla Przyjaźni - wszystko to były klarowne sygnały. Dawało do zrozumienia: albo kontrakty bezpośrednio z rosyjskimi producentami, albo mogą być kłopoty.

Embargo na rosyjską ropę - szkodliwe

"Raczej martwię się o to, żeby zapowiedzi amerykańskie dotyczące sankcji ekonomicznych, nie przybrały postaci na przykład sankcji na ropę naftową. Wtedy Polska za to zapłaci i to będzie słony rachunek. My jesteśmy na pierwszej linii frontu - 95 proc. importu pochodzi z Rosji"

Rafinerie - niskie marże i nierównowaga

refinery.jpgEuropejskie rafinerie powstawały w latach 60- i 70-tych ubiegłego wieku, a rozwijane były w latach 80-tych z myślą o dostarczeniu jak najwięcej benzyny i niezbyt dużo olejów napędowych. Tymczasem wieloletnia polityka unijna niższych podatków na średnie destylaty doprowadziła do zwiększenia popytu właśnie na nie.http://szczesniak.pl/

Europejskie rafinerie w regresie

refinery.jpgProblemem jest wysoka cena ropy wobec gazu ziemnego, gdyż licząc na jednostkę energii, w Ameryce jest ponad 4-krotnie wyższa, a nawet w Europie, gdzie gaz jest dużo droższy – ropa jest prawie dwukrotnie od niego droższa. Ta niska cena konkurencyjnych źródeł energii wypiera ropę z innych zastosowań.

Pages

Subscribe to rafinerie