Polska zakręca Rosji naftowy kurek

1

Ministerstwo Energii:

Od 19 kwietnia do polskiego systemu rurociągowego dostarczana jest zanieczyszczona ropa naftowa REBCO z Rosji. Poziom zanieczyszczenia może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. Dlatego podjęto decyzję o wstrzymaniu odbioru ropy.

19 kwietnia PERN S.A – operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń otrzymał informację od białoruskiego Gomeltransneft o zaobserwowanym zwiększeniu stężeń chlorków organicznych w ropie dostarczanej na Białoruś z Rosji. Przekroczenie norm wystąpiło również w przypadku ropy transportowanej do Polski. Informacja o przekroczeniu norm została przekazana rafineriom polskim i niemieckim. PERN wprowadził regularne pomiary zawartości zanieczyszczenia w dostarczanej ropie naftowej.

W celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych wstrzymano odbiór zanieczyszczonej ropy w punkcie Adamowo (granica polsko-białoruska).

Opublikowano: 24.04.2019 23:01

Rafinerie:

Grupa Lotos S.A. („Spółka”, „Emitent”), w ślad za komunikatem Ministerstwa Energii z dnia 24.04.2019 o wstrzymaniu w dniu dzisiejszym odbioru dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo, spowodowanego pogorszeniem się parametrów jakościowych surowca, informuje, że przedmiotowe zdarzenie nie wpływa na bieżącą produkcję rafinerii Grupy LOTOS S.A. Jednocześnie Spółka informuje, że trwają prace nad zapewnieniem ciągłości dostaw ropy naftowej odpowiedniej jakości w długim terminie.

PKN ORLEN S.A. („Spółka”) informuje, że w dniu 24 kwietnia 2019 roku o godzinie 22:36 otrzymał od PERN S.A. informację o wstrzymaniu dostawy ropy naftowej systemem rurociągów tranzytowych „Przyjaźń” do Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Przyczyną zatrzymania dostaw jest znaczące pogorszenie się jakości ropy w Bazie Adamowo, do której ropa naftowa przyjmowana jest z kierunku wschodniego i dalej przesyłana do Bazy Miszewko Strzałkowskie, niedaleko Płocka.

Komentarz: No i zakręciliśmy ruskim kurek! ❗️❗️❗️
… a tak naprawdę, to strzelamy z armaty do wróbla
Przekroczenie chlorków w ropie to problem techniczny, a zrobił się z tego polityczny. To nie rafinerie i technolodzy decydują, jak rozwiązać problem, z którym nie raz już sobie radzono, a politycy po nocy (dość charakterystyczne) w Ministerstwie Energii (z pewnością Piotr Naimski, który specjalizuje się w kreowaniu takich konfliktów) decyduje się o „zaprzestaniu odbioru”…. czyli? Całkowitym wstrzymaniu przepływu ropy przez Polskę? Tranzyt do Niemiec także? Losy PERN niedawno jeszcze wisiały na włosku, ropa mogła przestać płynąć… Takimi ostrymi zagraniami nie budujemy jego przyszłości. Niestety tak to jest, gdy rządzą „bezpieczniacy”, którym tylko „bezpieczeństwo energetyczne” w głowie. 🤣

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here