polityka energetyczna

Amerykańskie projekty w Europie

large_clinton-alijew-1997.jpgRobin Dunnigan definiuje dywersyfikację radykalnie - jako odejście od dotychczasowych dostawców i twierdzi, że takie projekty jak Nord Stream czy South Stream nie są „rzeczywistą dywersyfikacją”, jest nią za to amerykański LNG. Specjalny wysłannik energetyczny Richard Morningstar dodatkowo ostrzegał: „Jeśli chcecie zabić strategię LNG, budujcie Nord Stream”.

Europa na drodze do świata bez energii

large_eu-renewable-energy-plan-realisation.jpgUnia Europejska odniosła wielki sukces we wdrażaniu strategii, określanej jako „3 razy 20”, co oznaczało 20% mniej emisji, 20% mniej zużycia energii niż w 1990 r. i osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej. I dzisiaj już wiemy, że cele osiągnęliśmy, a nawet przekroczyliśmy. I to przed terminem! Po stachanowsku!

Zatrzymać Gazprom

large_nord-stream-otwarcie_0.jpgAmerykańska dyplomacja energetyczna poświęciła dużo czasu Grecji, Rosjanie chcieli kupić sieci gazowe, ale zostali zablokowani przez Brukselę. Propozycje przeprowadzenia przez Grecję rurociągu „Turecki Potok” były ostro zwalczane przez amerykańskiego wysłannika Amosa Hochsteina, który przekonywał, że zachodnie projekty powinny mieć specjalne priorytety. Zachęcał także do kupienia pływającego terminalu regazyfikacyjnego, który mógłby być „prawdziwą dywersyfikacją źródeł”.

Unia jako pole gry i amerykańscy sojusznicy

large_usa-eu-energy.jpgUSA nie wykłada pieniędzy na przedsięwzięcia nie przynoszące dochodów, te obowiązki są po stronie sojuszników. Amerykanie skupiają się na stworzeniu takich warunków, by ich przedsiębiorstwa mogły wejść w zyskowne przedsięwzięcia.
Doskonale ujął to republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney w swoim haśle wyborczym – trzeba „budować rynki, które pracują dla Ameryki

Trump uderza w klimatyczne imperium

trump-digs-coal1.jpgDonald Trump wszedł "z buta" w świat globalnego ocieplenia i podporządkowanego mu sektora energii. Mianował Myrona Ebella z libertariańskiego think tanku Competitive Enterprise Institute, na szefa zespołu przygotowującego przejęcie władzy w agencji środowiskowej (EPA), która tyle szkód wyrządziła w sektorze węglowym i energetyki na nim opartej.

Kupą, Mości Panowie!

medium_pgnig-flagi.jpgDziesiątki, setki prób współpracy między polskimi firmami państwowymi, mającymi nawet jednego właściciela, ale ciągle nie potrafiącymi sobie ułożyć współpracy. Zamiast więc poprawiać zarządzanie, ruszamy staropolskim zwyczajem „kupą, Mości Panowie!”

Pages

Subscribe to polityka energetyczna