podatki

Dwa scenariusze opłaty paliwowej (Polskie Radio 24)

polskieradio24.gifCeny ropy osiągnęły chyba minimum w dzisiejszej sytuacji rynkowej. Pozostaje jednak pytanie czy nie wystrzelą w górę – to byłby czarny scenariusz. Jeśli się spełni, mielibyśmy sytuację, w której ceny rosną i nagle pojawia się dodatkowe 25 groszy, które trzeba zapłacić od 1 sierpnia – podsumował Szczęśniak.

O opłacie paliwowej (Dziennik Bałtycki)

dziennik baltycki- O jakie pieniądze toczy się gra?

O duże. Ostatnio (według danych z 2015 r.) w Funduszu jest to ok. 4 mld zł rocznie z opłaty paliwowej, po podwyżce ta suma może się więcej niż podwoić, gdyż 20 gr na litrze przyniesie ok. 5 mld zł.

Węgiel a podatki

medium_wegiel-podatki.jpgNajmniejsze pozycje w zestawieniach podatków nałożonych na węgiel – obciążenia środowiskowe – zaledwie 1 złoty na tonę i dochody gmin – niecałe 4 złote za tonę. Przy polskiej produkcji daje to 70 milionów złotych rocznie

Opłata zapasowa podwyższy ceny LPG

medium_oplata-zapasowa-tvnturbo01-2015.jpg"Nowy podatek nie ma wpływu na cenę paliw, ale ma wpływ na ceny LPG. Cena LPG wzrośnie o około 5-6 groszy, bo tutaj nie ma tego mechanizmu i w tym wypadku mamy jakby nowy podatek na LPG"

Paliwa podobne, różne podatki

medium_Podatki-w-paliwach-2010rA.jpgSystem podatkowy różnicuje naturalne proporcje cen paliw. Jeżeli popatrzymy na poniższy wykres, to widać na nim po pierwsze zróżnicowanie między paliwami transportowymi a opałowymi. Podatki na benzynę i olej napędowy są znacznie wyższe niż podatki na olej opałowy. (ten ostatni to identyczny produkt jak olej napędowy (diesel) oprócz kilku składników polepszających właściwości przepływu i spalania.

Europejskie podatki ekologiczne?

large_Europa_podatki_energia-ranking-kraje-Eurostat_2010.jpgW 2010 roku państwa Unii zebrały 292 miliardy Euro (trochę mniej niż PKB Polski) w podatkach środowiskowych. Ale dokładnie 3/4 z nich (219 mld E) to były podatki nałożone na energię. Na paliwa, węgiel, gaz oraz na emisje CO2 z tych źródeł. Czyli trafniej byłoby je nazwać energetycznymi, a tylko sztuczka z globalnym ociepleniem (aka zmiany klimatu), powoduje, że można mówić o "ekologiczności".

Nasz anarchizm kochany - mniej podatków, mniej państwa!

medium_OECD_podatki-jako-proc-PKB_2009_Campbell_.jpgPrzyglądając się tej liście, nie można znaleźć jakiejkolwiek korelacji między sytuacją gospodarczą a poziomem podatków. Najbardziej zagrożone kryzysem finansowym Grecja, Portugalia i Hiszpania mają niższy poziom podatków niż Polska. Europejski lider - Niemcy, wzorzec siły gospodarczej, ma 5,5% wyższy udział podatków w PKB. Czy przeszkadza mu to w rozwoju? Nie.

Ceny benzyny w roku 2008 i w 2012 - składniki

medium_Cena_benzyny_2008-2012-skladniki.jpgW szczytowym okresie cen ropy w lipcu 2008 roku, ropa naftowa Brent osiągała 143 $/bbl (WTI była wtedy droższa i osiągnęła 145 $). Dzisiaj ropa Brent jest po 112 dolarów. Ale wtedy benzynę mieliśmy po 4,70 zł/litr, a dzisiaj mamy po 5,86. Dlaczego? Tańsza ropa, a droższe paliwa? Przyjrzyjmy się tej zagadce.

Pages

Subscribe to podatki