płace

Niskie koszty pracy, niskie narzuty

medium_praca-koszty-eu-2014-501a.jpgKoszty pracy w Polsce niskie na tle europejskim i wynoszą 30% kosztów zachodniej Europy. W 2014 roku wyniosły one 32 złote na godzinę. W bogatszej części naszego kontynentu wynosiły 110 zł, więc w Polsce płaciło się niecałe 30% europejskiej średniej.

Polska praca coraz tańsza

medium_EU-proc-koszty-pracy-wykres2-Eurostat-501.jpgKoszty pracy trzymać nisko - to podstawowa strategia naszej polityki. Bez taniej pracy nie ma polskiej gospodarki. I tej linii trzymamy się twardo i odnosimy kolejne sukcesy. Na tle europejskiej gospodarki, która lepiej płaci swoim pracownikom, wypadamy coraz lepiej. Coraz mniej płacimy za pracę, coraz bardziej konkurencyjni jesteśmy.

Zapraszamy, mamy tanich pracowników

PAIZ_invest-in-Poland-2013.jpgRodzi się pytanie - kogo reprezentuje nasz rząd? Polskich pracowników? Chyba nie. Wiemy, jakie są relacje płac w Europie, ale wiedza jedno, a jej wykorzystanie niskich płac i bezrobocia jako argumentu przez polski rząd - to całkiem co innego.

Kosztowni importowani pracownicy

medium_Zatrudnienie_obca_sila_robocza_procent_EU_report_2011_A.jpg Polska nie importuje taniej siły roboczej z Europy czy spoza niej, a jest miejscem pracy wielu zagranicznych fachowców, którzy zarabiają w Polsce bardzo dobrze. Na szczęście, czy na nieszczęście - jest tych importowanych pracowników bardzo mało.

Produktywność w górę, koszty pracy w dół

medium_Labor-costs-productivity_Jasser-presentaion-04-2012_A2.jpgNasza strategia konkurencyjności w Unii Europejskiej święci triumfy. Produktywność pracy idzie ostro w górę, natomiast płace lecą w dół. O tym sukcesie poinformował w imieniu polskiego rządu minister Adam Jasser 11 kwietnia na spotkaniu Banku Światowego w Waszyngtonie. Polska jest liderem we wzroście produktywności pracy, a sukces ten zawdzięczamy obniżaniu kosztów pracy

Niskie płace

medium_Labour_cost_per_hour_in_the_business_economy,_2010.pngPolska okupuje końcowe miejsca w zestawieniu płac krajów europejskich. Mniej płacą pracownikom jedynie Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa. Na dodatek płace te obniżają się (liczone w euro i relatywnie do EU) w ostatnich latach.

Update: Upadek amerykańskiego pracownika

0,5% rocznie wydawać by się mogło niewiele, ale po wielu latach widać, jak bardzo to uderza w dochody. Szczególnie najmniej zarabiających. Amerykański pracownik, otrzymujący minimalna wypłatę w latach 60- i 70-tych zarabiał prawie 20 tys. dolarów. Dzisiaj zarabia 15 tysięcy. O 1/4 mniej (w dolarach 2013 roku).

usa-minimal-wages-growth1.jpg

Płace w dół, czyli zwiększamy konkurencyjność

small_Koszty_Pracy_Przemysl_PL_EU_Competetivness_2010.jpgPolska znacząco zwiększyła swoją konkurencyjność wśród krajów Unii Europejskiej. Sposób jest oszałamiająco prosty: obniżanie płac. Jak pokazują dokumenty i statystyki europejskie, Polska zwiększyła swoją konkurencyjność kosztową w latach 2000 - 2009 (głównie 2000 - 2004) poprzez obniżenie nominalnych płac w przemyśle o 25%.

Polscy tani robotnicy

robotnik.jpgPolska jest krajem tanich robotników. Prawie najtańszych w krajach OECD. Amerykańskie biuro Statystyk Pracy (US Bureau of Labor Statistics) zestawie koszt pracy w różnych krajach. W poniższym zestawieniu widzimy koszty godzinnego wynagrodzenia pracownika w przemyśle.

Subscribe to płace