Energia odnawialna

Solar jobs, czyli chiński ratrak

large_solarjobsgrowth.jpgNowe źródła energii, pod wielką presją i z ogromnymi bólami wprowadzane do systemów energetycznych, nie mają zbyt wielu zalet. Jednak jedną (w swoim rozumieniu) zaletę szalenie nagłaśniają. Otóż energia odnawialna tworzy miejsca pracy.

Ratowanie klimatu czy biznes?

large_india-solar-lion.pngŚwiatowa polityka jest brutalna wobec krajów rozwijających się. Z jednej strony blokuje się im korzystanie z najtańszych i dostępnych paliw kopalnych, zmusza do stosowania drogiej energii odnawialnej, a jednocześnie pilnie strzeże się patentów, technologii, a tanim kredytem wspiera własne produkty, dbając raczej o biznes niż o klimat.

Zielone 8 milionów miejsc pracy

medium_green-jobs-irena2.jpgJakże bowiem można zaliczyć do zielonej energii takie źródła jak pelety, przerabianie oleju jadalnego czy spirytusu na paliwa i spalanie ich w silnikach, a odbieranie głodującym w Afryce czy Azji? Ale to jakoś poprawnych technologicznie ekologów nie trzęsie. Taka Brazylia zatrudnia prawie milion osób przy zielonej energii z trzciny cukrowej, ale czy to jest powód do dumy?

O energii odnawialnej w PR24

polskieradio24.gifKwestia niewystarczającej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych jest ważną sprawą, wymagającą uregulowania. To jest realny problem, w Polsce niekiedy stawiano instalacje wiatrowe nie do końca uwzględniając to, że niedaleko mieszkają ludzie.

Wiatr wywiewa węgiel

wind-energy2.jpgNajnowsze statystyki światowe GWEC pokazują, jak szybko w Polsce rozwija się energia wiatrowa. W 2015 roku Polska zajęła 7. miejsce w świecie pod względem nowych mocy energii wiatrowej.

Mit demokratycznej energii

medium_solar-pv-grid-centralised2-iea.jpgJednym z argumentów którymi się posługuje odnawialna energia, jest "demokratyczność" tego gatunku. To każdy sobie będzie produkował, odbiorcy ważniejsi od koncernów energetycznych... itd. itp. Jednak to mit.

Ontario - zielono i drogo

canada_green_energy_flag120.jpgzielona odnawialna energia nie jest droga? Gdzie nie spojrzeć, praktyka pokazuje co innego - gdzie wprowadza się ten rodzaj energii na szerszą skalę, skutek jest jeden – drożyzna. Przykład Niemiec jest dobrze znany, ale weźmy taką Kanadę.

Zaćmienie

medium_solar-eclipse-countries-20-03-2015-entsoe.jpg20 marca mogliśmy popatrzeć na na częściowe zaćmienie słońca. Energia słoneczna jest kapryśna, ale dzięki pomocy klasycznych źródeł (nieodnawialne ale kontrolowalne) można było utrzymać sytuację w normie. Nie musieliśmy się dostosowywać do kaprysów natury.

Polska wobec zielonej Europy (2)

eu-zielona1.jpgW Polsce nie ma silnych grup gospodarczych, które myślałyby interesami gospodarki narodowej, a dopiero potem brały pod uwagę, co Europa chce i jak się do niej wymagań dostosować, i jak tego uniknąć, jak to wykorzystać dla własnego pożytku. Inne państwa tak robią - Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy. Natomiast my się podporządkowujemy brukselskiej polityce

Pages

Subscribe to Energia odnawialna